30. ledna 2019 19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Venezuele vyšly do ulic tisíce lidí. Podporují Guaidóa a požadují předčasné volby

K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného... | foto: RTR

PRAHA Davy odpůrců prezidenta Nicoláse Madura se dnes shromáždily v Caracasu a dalších velkých městech Venezuely, aby podpořily opozičního lídra Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil za úřadující hlavu státu. Za šéfem opozicí ovládaného parlamentu stojí většina zemí v regionu a ve středu jej o své podpoře ujistil americký prezident Donald Trump.

Protesty mají přimět Madura k vypsání předčasných voleb, socialistický vůdce však národu sdělil, že je ochoten před řádným termínem vypsat nanejvýš volby parlamentní.

Tisíce lidí se začaly v ulicích scházet v poledne místního času k poklidným protestům s cílem nevyvolat zásah bezpečnostních složek. Lidé podle webu deníku El Nacional zaplnili ulice na řadě míst Caracasu, ale i například ve městě San Antonio de los Altos ve státě Miranda jižně od metropole. Kromě stovek venezuelských vlajek se v jejich rukou objevovaly transparenty jako „Pryč s diktaturou“ či „Guaidó prezident“.

„Mysleli si, že se dnes nechá venezuelský lid zastrašit, že rozesejí strach, ale my jsme v ulicích a v sobotu se vrátíme,“ řekl Guaidó během jedné z demonstrací před caracaskou univerzitou UCV s odkazem na plánovaná víkendová shromáždění. Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést i k jeho zatčení.

Pětatřicetiletý politik se za pomoci demonstrací pokouší přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat nového prezidenta. Podle opozice byly loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

Socialistický vládce, který čelí rostoucímu tlaku za podpory Ruska nebo Číny, nabídl opozici prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti dialog zajišťovaný zahraničními prostředníky. Několik snah o rozhovory ale už v minulosti ztroskotalo, neboť Maduro nebyl ochoten přistoupit na jakékoli opoziční požadavky, jejichž cílem bylo posílit demokratické principy.

Maduro se ve středu ve státní televizi objevil uprostřed vojáků shromážděných na základně v Caracasu a ti mu hlasitě přísahali věrnost. Právě loajalita armády je považována za klíčovou podmínku jeho setrvání u moci a obrázky Madura obklopeného uniformami se podle médií staly v televizi každodenním programem.

Guaidó tento týden nabídl příslušníkům ozbrojených sil amnestii, pokud umožní nenásilný přechod k demokracii.

ČTK

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na Lidovky.cz