Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve Venezuele začaly prezidentské volby, favoritem je Maduro

Svět

  22:03
CARACAS - Za dohledu 300 000 vojáků a policistů se v neděli ve Venezuele konají prezidentské volby. Navzdory tlaku domácí opozice, jejíž hlavní proud hlasování bojkotuje, a nelibosti části zahraničí v nich o znovuzvolení na dalších šest let usiluje dosavadní socialistický prezident Nicolás Maduro. Za podmínek, jež pozorovatelé označují za nedemokratické, je autoritářský šéf státu považován za favorita. Na řadě míst země proti němu stoupenci opozice demonstrují.

Volič hlasuje vedle portrétu dřívějšího venezuelského prezidenta Huga Chaveze. foto: ČTK

Přes 20 milionů voličů má možnost odevzdat svůj hlas ve 14 638 volebních místnostech, které se otevřely v 6:00 místního času (12:00 SELČ). Uzavřít se mají v 18:00 místního času (o půlnoci SELČ).

Úřadující venezuelský prezident Nicolas Maduro vychází se svou ženou z volební...
Malba dřívějšího venezuelského prezidenta Huga Chaveze.

V jedné ze škol v hlavním městě Caracasu už odvolil Maduro se svou manželkou. „Těmito volbami Venezuela zamířila k etapě politické stability,“ prohlásil podle agentury AFP při této příležitosti prezident. Přitom právě kvůli němu se podle kritiků politická, ale i ekonomická krize v zemi prohlubuje.

Maduro se zároveň znovu zapřísahal, že „bude respektovat vůli venezuelského lidu“ projevenou v těchto volbách. Po předchozích parlamentních volbách v roce 2015, v nichž získala většinu poslaneckých mandátů opozice, ale takový závazek nedodržel a činnost zákonodárného sboru za pomoci ústavního soudu zablokoval.

Předčasné volby jsou podle mnohých nedemokratické

„Pryč s Madurem“ je hlavní slogan stovek demonstrací, které v neděli organizuje opozice nejen doma, ale i v řadě měst v zahraničí. Žádné vážnější konflikty zatím nejsou hlášeny. Prezidentské volby odmítají jako nedemokratické Spojené státy, Evropská unie i 14 latinskoamerických zemí.

K předčasným prezidentským volbám byli Venezuelané vyzváni za hluboké hospodářské krize v zemi, kterou způsobila pět let trvající recese a snižující se ropná produkce. Za situace, kdy v zemi roste míra podvýživy a hladu, zvyšuje se hyperinflace a Venezuela zažívá vlnu masové emigrace, přistupují mnozí její obyvatelé k volbám s deziluzí a rozhořčením. Kritizují Madura za své ekonomické strádání a opozici za vzájemné spory.

Z významnějších politiků, kteří se k bojkotu opozice nepřipojili, má největší šance přiblížit se k Madurovi šestapadesátiletý právník Henri Falcón.

Autor: