29. ledna 2019 22:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadné letadlo bez pasažérů v noci přistálo ve venezuelském Caracasu

Boeing 777 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 777 (ilustrační foto) | foto: Reuters

CARACAS V Caracasu přistál v noci na úterý Boeing 777 ruské společnosti Norwind bez pasažérů a se dvěma posádkami. Uvedl to v úterý argentinský server Infobae.

Na sociálních sítích vyvolala tato informace spekulace, že letoun přiletěl pro členy venezuelské vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a jejich rodiny. Maduro čelí v posledních dnech domácímu i zahraničnímu tlaku, aby odstoupil, Rusko ho ale stále podporuje.

Podle serveru Flight Radar 24 odletěl boeing z letiště Vnukovo u Moskvy a na letišti Maiquetía u Caracasu přistál v pondělí večer místního času. Také ruské opoziční noviny Novaja gazeta v úterý napsaly, že letoun dorazil bez pasažérů a se dvěma posádkami. List připomněl, že společnost Nordwind pravidelně do Venezuely nelétá, ale že tam byla dvakrát loni v prosinci.

Venezuelský novinář Rafael Poleo na twitteru uvedl, že letoun je možná připraven evakuovat Madurovu vládu, pokud se nynější politická krize v zemi vyhrotí. Ruské noviny Novaja gazeta napsaly, že boeing mohl být poslán pro Rusy pobývající ve Venezuele. V závislosti na konfiguraci je Boeing 777 schopen přepravit až 550 cestujících.

Dvacet tun zlata do Ruska

Venezuelský opoziční poslanec José Guerra v úterý na zasedání parlamentu v Caracasu uvedl, že letadlo má „odvézt nejméně 20 tun zlata do Ruska“. Spojené státy se snaží v posledních týdnech zablokovat venezuelská státní aktiva v zemích, které podporují venezuelskou opozici, aby přispěly k Madurově pádu. Minulý týden se objevila v médiích informace, že na žádost USA odmítla Madurově vládě vydat venezuelské zlato britská centrální banka.

Venezuela má v současné době de facto dva prezidenty. Od roku 2013 je hlavou země autoritářský socialistický politik Nicolás Maduro, který zahájil 10. ledna druhý prezidentský mandát. Ten ale neuznává opozice ani řada amerických zemí, včetně USA, protože podle nich Maduro coby vítěz vzešel z nedemokratických voleb.

Minulý týden se během protivládních demonstrací prohlásil za úřadujícího prezidenta šéf opozicí ovládaného parlament Juan Guaidó, jehož podporují na dvě desítky zemí, včetně USA. Ty v pondělí zpřísnily sankce vůči Madurově režimu, když zablokovaly aktiva státní ropné společnosti PDVSA. Naopak Čína, Turecko nebo právě Rusko stojí na Madurově straně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz