Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ve vesmíru je první klaun, ruský Sojuz míří k ISS

Svět

  13:42
BAJKONUR - Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes úspěšně odstartovala ruská kosmická loď Sojuz TMA-16, na jejíž palubě je kromě dvou astronautů i kanadský vesmírný turista. Po několika minutách stroj vystoupal na oběžnou dráhu a v pátek se spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Do kosmu tak vyletěl první klaun, jak sám sebe označuje miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté.

Guy Lalliberté, první klaun ve vesmíru foto: ČTK

Vedle něj posádku Sojuzu tvoří profesionální kosmonauti Rus Maxim Surajev a Američan Jeffrey Williams. Padesátiletý Laliberté, který začínal jako pouliční artista a polykač ohně a dnes se jeho majetek odhaduje na 2,5 miliardy dolarů (asi 43 miliard korun), je sedmým vesmírným turistou.

Surajev a Williams, kteří na ISS vystřídají své krajany Gennadije Padalku a Michaela Barrata, se budou s ostatními kolegy podílet na dostavbě amerických a ruských segmentů stanice.

Vášnivý hráč pokeru Laliberté se nebude na rozdíl od svých předchůdců zabývat na ISS vědeckými experimenty, ale chce cesty do vesmíru využít k tomu, aby upozornil na rostoucí problémy s pitnou vodou na světě. Na stanici chce také uspořádat filantropické představení.

Je to super, říká
Jako člověk patřící do zábavního průmyslu, jak sám o sobě řekl, se ale také bude snažit své kolegy v kosmické stanici bavit a zpříjemnit jim pobyt ve vesmíru. Před nástupem do Sojuzu si nasadil červený klaunský nos a stejnou rekvizitu přinesl i všem astronautům.

"Říkal 'super', je velmi šťastný," popsal pocity Lalibertého během vzletu Surajev. Se žlutým klaunským nosem sledovala start i umělcova partnerka Claudia Barillaová. "Jsem za něj velmi šťastná. Je to úžasné," neubránila se slzám, když raketa s otcem jejího dítěte, které měla v náručí, mířila k oblakům. Ve vesmíru má Laliberté strávit 12 dní.

Původně se už neměl žádný neprofesionální kosmonaut na ISS podívat. Stanice je od května obsazena stálou šestičlennou posádkou a pro turistu by tam už nebyl prostor. Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce přesto v budoucnu lety na orbitální komplex nabízet, když se opět uvolní místo.

Původně Rusové za letenku na ISS movitým zájemcům účtovali kolem 20 milionů dolarů (dnešních 358 milionů korun). Lalibertého bude podle agenturních zpráv cesta do vesmíru stát 35 milionů dolarů (600 milionů korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!