Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vlaku bouchla přepravka s viry

Svět

  10:34
ŽENEVA - Ve vlaku ve Švýcarsku vybuchla v pondělí večer přepravka s viry prasečí chřipky. Žádné nebezpečí nákazy ale nehrozilo. Informovaly o tom švýcarské úřady.

Ve vlaku bouchla přepravka s viry prasečí chřipky, nákaza nehrozí. Přesto vlak zastavil a policie evakuovala cestující foto: AFP

Viry chřipky typu H1N1 se převážely do švýcarského národního chřipkového centra v Ženevě. Švýcarská strana uvedla, že se nejednalo o smrtící formu viru, která si v Mexiku zřejmě vyžádala už kolem 150 obětí. Podle kantonální policie exploze lehce zranila dva lidi.

Pracovník centra vyzvedl v pondělí večer přepravku s osmi lahvičkami v Curychu, aby ji vlakem převezl do Ženevy. Pět nádobek obsahovalo viry prasečí chřipky, tři pak kyselinu nukleovou.

Zkumavky byly vakuově uzavřeny a uloženy do suchého ledu, který byl ale v nádržce špatně umístěn. Začal proto tát, takže vznikl přetlak. Přepravka pak vybuchla. Vlak poté několik hodin stál na odstavné koleji před městem Lausanne. Ve vagonu bylo v době výbuchu 61 cestujících. Zdravotníci je pak hodinu pozorovali. Nákazu ale naprosto vyloučili.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...