21. května 2008 20:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve volbách v Gruzii vítězí prozápadní vláda

Michail Saakašvili s manželkou Sandrou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Saakašvili s manželkou Sandrou. | foto: APČTK

TBILISI Dnešní předčasné parlamentní volby v Gruzii skončily zřejmě vítězstvím vládnoucí formace prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho. Nasvědčují tomu první odhady výsledků, které vycházejí z odpovědí voličů opouštějících volební místnosti. Volby provázela střelba na hranicích separatistické Abcházie, do níž se zapojily zvláštní jednotky a abcházská milice.

Vládnoucí Sjednocené národní hnutí (UNM) údajně získalo 63 procent hlasů, zatímco pro opozici, kterou ve volbách reprezentovala koalice devíti stran, hlasovalo jen asi 14 až 16 procent voličů. Západ hlasování sleduje jako test gruzínské demokracie v době, kdy se Tbilisi kvůli stoupajícímu napětí ve vztazích s Ruskem snaží zajistit si podporu západních velmocí.

Na vítězství nicméně vznesly nárok opoziční síly. "Rád bych poblahopřál gruzínské společnosti k naprostému vítězství opozice v Gruzii," prohlásil jeden z opozičních vůdců David Gamkrelidze." Opoziční předáci obvinili úřady z manipulací během předvolební kampaně a obávají se zfalšování výsledků. Pohrozili mohutnou demonstrací svých stoupenců před sídlem ústřední volební komise v Tbilisi.Gruzínská volička.

Saakašvili se snaží zemi vymanit z ruského vlivu
Ta oznámila, že první výsledky budou zveřejněny nejdříve ve čtvrtek. Napětí mezi mocí a opozicí vedlo loni v listopadu Saakašviliho k rozehnání opozičních demonstrací, umlčení médií kritizujících jeho režim a vyhlášení výjimečného stavu. Východisko z krize pak hledal v předčasných prezidentských volbách, ale opozice po lednovém hlasování označila Saakašviliho znovuzvolení za podvod a odmítla ho uznat. Proti údajnému zfalšování voleb bouřlivě protestovala.

Saakašviliho vynesla do prezidentského úřadu takzvaná revoluce růží v roce 2003, která vypukla kvůli zfalšování parlamentních voleb, a smetla režim tehdejšího proruského prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Už beztak napjaté vztahy Gruzie s Ruskem po nástupu Saakašviliho k moci ještě více ochladly.

Moskva sestřelila několik gruzínských letadel
Gruzínský prezident posiluje styky své země se Západem, usiluje o její členství v NATO a všemožně se snaží vymanit zemi z ruského vlivu, což Moskva nelibě nese. Slíbil také obnovit kontrolu nad Abcházií a Jižní Osetií, které se počátkem 90. let v ozbrojeném konfliktu jednostranně odtrhly od Gruzie, která se jich však odmítá vzdát. Po nedávném rozhodnutí
Moskvy posílit vztahy s oběma odštěpeneckými oblastmi napětí stoupá, Moskva a Tbilisi se vzájemně obviňují z provokací a válečných příprav. Abcházská strana tvrdí, že v posledních týdnech sestřelila už několik gruzínských bezpilotních špionážních letadel.

Podle konsorcia veřejných organizací řídícího volby vycházejí odhady z odpovědí na dotazy vznesené k 11.000 voličů v téměř 400 volebních místnostech po celé zemi. Podle Avtandila Džochadzeho, výkonného ředitele Kavkazského institutu pro mír, demokracii a rozvoj, který je součástí zmíněného konsorcia, je tolerance chyb plus minus dvě procenta.

Gruzínským zákonodárným orgánem je jednokomorový parlament, má 150 poslanců, kteří jsou volení na čtyři roky; polovina z nich je volena poměrným systémem z kandidátek politických stran a koalic, druhá polovina se volí většinovým systémem v jednomandátových obvodech. Podle volebního zákona jsou volby platné bez ohledu na procento voličů, kteří se dostaví k volebním urnám.
Lidovky.cz

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz