Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve volbách v JAR výrazně vede vládní strana ANC

A supporter of President Cyril Ramaphosa's ruling African National Congress... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy A supporter of President Cyril Ramaphosa's ruling African National Congress... | foto: Reuters

PRAHA Při sčítání hlasů odevzdaných ve středu ve volbách v Jihoafrické republice podle očekávání výrazně vede vládní strana Africký národní kongres (ANC). Dosud byly zpracovány výsledky z téměř 92 procent volebních okrsků a podle nich voliči odevzdali ANC 57,4 procenta hlasů. Údaje zveřejnila v pátek volební komise.

Před pěti lety přitom strana ANC získala 62 procent hlasů a podle agentury Reuters směřuje k nejhoršímu volebnímu výsledku za posledních 25 let, kdy je u moci. Úplné výsledky mají být zveřejněny v sobotu.

Hlavní opoziční strana, liberálně orientované Demokratické spojenectví (DA), podle dosavadního sčítání získala necelých 21 procent hlasů. Třetí místo předběžné výsledky přisuzují s 10,4 procenta hlasů levicově populistické straně Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF).

Vládní stranu ANC po odchodu prezidenta Jacoba Zumy zdiskreditovaného korupčními skandály vede nynější hlava státu Cyril Ramaphosa. Klesající podporu ANC připisují analytici obviněním z korupce vzneseným proti vládním činitelům, zpomalující ekonomice s jednou z největších měr nezaměstnanosti na světě (27 procent) a požadavkům černošského obyvatelstva na pozemkovou reformu.

„Nyní je na Ramaphosovi, aby ANC pročistil a zastavil plundrování (země) vládou,“ uvedl komentátor Barney Mthombothi. „Ztrátu ANC může zdůvodnit bující korupcí předchozího vedení za Zumy,“ dodal. Ramaphosa během voleb přiznal, že stranu ANC, vládnucí v zemi od pádu apartheidu v roce 1994, korupce sužuje. Slíbil, že do svého kabinetu žádné korupčníky nedosadí.

Vedle obsazení 400 míst v Národním shromáždění rozhodovali obyvatelé Jihoafrické republiky o složení provinčních zákonodárných sborů. Hlasovat přišlo 65 procent oprávněných voličů, což znamená pokles o pět procentních bodů v poměru k posledním volbám před pěti lety. Kolem šesti milionů mladých lidí se k volbám neregistrovalo, napsal zpravodajský server BBC.

Předvolební kampaň se i čtvrtstoletí od konce režimu apartheidu točila kolem rasové nerovnosti. Většina zemědělské půdy, průmyslových podniků či služeb je v Jihoafrické republice stále v rukou bělošské menšiny.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!