20. srpna 2017 8:16, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve vybuchlém domě v Alcanaru našla španělská policie tři mrtvé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Policie uvedla, že útok v Barceloně i teroristé z Cambrils mají souvislost se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie uvedla, že útok v Barceloně i teroristé z Cambrils mají souvislost se... | foto: Reuters

BARCELONA Španělská policie v rámci vyšetřování teroristických útoku v Katalánsku objevila v troskách domu v Alcanaru pozůstatky tří osob. S odvoláním na zdroje z vyšetřování o tom v neděli informoval list El País. V domě v Alcanaru podle policie teroristická buňka připravovala bomby na atentáty, při středečním výbuchu ale přišla o materiál a zjevně i o několik členů. Teroristická buňka zodpovědná za útoky v Katalánsku měla dvanáct členů, po jednom z nich policie stále pátrá.

Po výbuchu v Alcanaru, které španělské úřady původně nespojovaly s terorismem, skončil v nemocnici Mohamed Houli Chemlal, kterého nyní policisté považují za člena buňky, která spáchala ve čtvrtek a v pátek atentáty na barcelonské třídě La Rambla a v katalánském městě Cambrils. Útoky si vyžádaly celkem 14 obětí. Kromě Chemlala byli v okamžiku výbuchu v domě v Alcanaru další přinejmenším tři lidé, uvedl El País, podle kterého nový objev znamená také novou vyšetřovací verzi.

Policie dosud totiž pátrala v souvislosti s teroristickými útoky v Katalánsku po třech osobách na útěku. Stále hledá mimo jiné Younese Abouyaaqouba, kterého podezřívá z toho, že řídil dodávku, která zabila v Barceloně 13 lidí. Kromě něj pátrá také po imámovi Abdelbakim Es Sattym ze města Ripollu, který má podle ní na svědomí radikalizaci zbylých členů buňky. Třetím hledaným zůstává Youssef Alla, bratr jednoho ze zastřelených radikálů při útoku v Cambrils.

Podle list El País nález pozůstatků tří osob v Alcanaru otevírá možnost, že všichni tři hledaní zahynuli už ve středu při pokusu vyrobit bomby. Policie zatím nic z toho nepotvrdila.

Pátrá se po jednom z 12 členů teroristické buňky

Teroristická buňka zodpovědná za útoky v Katalánsku měla dvanáct členů, po jednom z nich policie stále pátrá. Nelze vyloučit, že utekl přes hranice do Francie, informovala v neděli katalánská policie. Kdo řídil dodávku, která na barcelonské třídě La Rambla zabila 13 lidí, policie stále nepotvrdila. Uvedla ale, že ve vybuchlém domě ve městě Alcanar, kde teroristé připravovaly bomby, identifikovala pozůstatky dvou osob.

Policie podle médií stále pátrá po dvaadvacetiletém Maročanovi Younesovi Abouyaaquoubovi, kterého považuje za řidiče, jenž ve čtvrtek najel do davu lidí na barcelonské třídě La Rambla. Ředitel katalánské policie Josep Lluís Trapero ale v neděli na dotaz novinářů nepotvrdil, kdo byl řidičem bílé dodávky. Uvedl pouze, že policie stále pátrá po jednom muži. Nedá se vyloučit, že utekl přes hranice do Francie, dodal policejní ředitel. Podle agentury AP policisté na mnoha místech severovýchodního Španělska, které hraničí s Francií, rozmístili zátarasy.

„Jsme blízko (dopadení) osoby, která má spojitost s oběma atentáty,“ uvedla již dříve katalánská policie na twitteru.

Podle deníku El País policie své pátrání soustředí na města Ripoll, kde už dříve zadržela několik podezřelých, a Manlleu. Obě leží severně od Barcelony. V Ripollu působil také imám Abdelbaki Es Satty, který údajně zbytek teroristické buňky zradikalizoval.

O Es Sattym španělská média hovoří také jako o možné oběti středečního výbuchu ve městě Alcanar. Deník El País v neděli uvedl, že policie v troskách domu našla pozůstatky celkem tří osob. Ředitel katalánské policie ale uvedl, že se podařilo identifikovat pozůstatky dvou osob.

V barcelonské katedrále začala mše za oběti atentátů

V katedrále Sagrada Familia v Barceloně začala za účasti španělského krále Felipeho VI. mše k uctění památky obětí teroristických útoků v Katalánsku. Nedokončená katedrála architekta Antoniho Gaudího je výrazným symbolem města.

Kromě krále a jeho manželky Letizie se mše účastní také španělský premiér Mariano Rajoy, předseda katalánské vlády Carles Puigdemont a starostky Barcelony a Cambrilsu Ada Colauová a Camí Mendozová. Právě tato obě města se stala terčem atentátů, při kterých zahynulo 14 lidí a přes 120 dalších utrpělo zranění.

Ze zahraničí dorazil portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Mezi oběťmi atentátu v Barceloně jsou přinejmenším dvě Portugalky.

Na počátku mše barcelonský arcibiskup, kardinál Joan Josep Omella, přečetl dopis papeže Františka, ve kterém hlava katolické církve odsoudila „nelidský čin“ teroristů.

Katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina) je symbolem katalánské metropole Barcelony i jednou z nejznámějším památek celého Španělska. Stavět se začala v roce 1882 a dokončena by měla být podle aktuálních plánů v roce 2026.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz