7. září 2018 17:43, aktualizováno  21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Věc národní bezpečnosti. Trump pověřil hledáním ‚sabotéra‘ v Bílém domě ministra spravedlnosti

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Anonymní článek o poměrech v Bílém domě, který tento týden otiskl list The New York Times, je podle prezidenta Donalda Trumpa věc národní bezpečnosti. Zjistit, kdo materiál napsal, má ministr spravedlnosti Jeff Sessions, sdělil Trump v rozhovoru s novináři.

Podle listu je autorem vysoce postavený vládní úředník. V materiálu tvrdí, že část personálu Bílého domu musí Trumpa obcházet, aby ochránila demokratické instituce.

Na dotaz, zda plánuje kroky proti listu, prezident odpověděl, že „se uvidí“ a že to právě zjišťuje.

„Zjistíme, co má, co prozradil, o čem mluví a také, kde nyní je,“ sdělil Trump o autorovi článku. Pokud má tento člověk bezpečnostní prověrku, pak si prezident nepřeje, aby tato osoba byla na schůzích.

To, že newyorský list článek otiskl, považuje prezident za „hanebnost“. Autor v materiálu spojuje s osobou prezidenta impulzivitu a amorálnost, která prý vyvolává odpor některých členů administrativy.

K vysokým politikům, kteří se od autorství kontroverzní stati rychle distancovali, patří viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo i ministr obrany James Mattis.

Podvod, zlobí se Trump

Anonymní článek popisující poměry v Bílém domě je napojen na knihu novináře Boba Woodwarda, jejíž úryvky byly v médiích zveřejněny v úterý.  Novinář, který přispěl k objasnění aféry Watergate, popsal atmosféru v Bílém domě jako neustálé obavy z prezidentovy nevypočitatelnosti. Americký prezident v pátečním tweetu označil dílo za podvod. Tak, jak je v knize citován, prý nemluví.

„Woodwardova kniha je podvod. Nemluvím tak, jak jsem citován. Kdyby tomu tak bylo, nebyl bych zvolen prezidentem. Ty výroky jsou vymyšlené. Autor používá jakýkoli prostředek k ponížení a znevážení. Přál bych si, aby národ získal skutečná fakta - a naše země si vede ohromně!“ napsal v pátečním tweetu Trump.

07.září 2018 v 13:32, příspěvek archivován: 07.září 2018 v 18:34

The Woodward book is a scam. I don’t talk the way I am quoted. If I did I would not have been elected President. These quotes were made up. The author uses every trick in the book to demean and belittle. I wish the people could see the real facts - and our country is doing GREAT!

Woodwardova kniha Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) se zaměřuje na obavy personálu Bílého domu z prezidentovy nevypočitatelnosti. Obsahuje také jeho údajné hrubé výroky i zesměšňování přízvuku ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Woodward za svým dílem stojí, vycházel z rozhovorů s vysoce postavenými členy Trumpova týmu. Rozhovor s prezidentem se mu ale nepodařilo dohodnout.

Trump už dříve dílo označil za další špatnou knihu a nevyloučil, že Woodwarda zaplatili demokraté ve snaze poškodit republikány před kongresovými volbami.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz