Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vědci doufají, že část artefaktů přežila požár brazilského muzea. Budou hledat v popelu

Svět

  11:13
Rio de Janeiro - Vědci stále doufají, že se podaří nějak najít slavnou lebku Luzie a další cenné artefakty v popelu a troskách brazilského Národního muzea, které v neděli zničil požár. Naději v nich vzbudila zpráva hasičů, podle nichž se podařilo najít fragmenty kostí ze sbírky. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Požár vypukl v v 200 let starém Národním muzeu v Brazílii v Riu de Janeiro. foto: AP Photo

Oficiální činitelé už uvedli, že při požáru, který z dosud neznámých příčin v muzeu vypukl v neděli, bylo možná zničeno až 90 procent z největší latinskoamerické sbírky pokladů. Letecké fotografie hlavní budovy ukazují jen hromady trosek a popela tam, kde se propadla střecha.

Požár zničil Národní muzeum v Brazílii. Stovky lidí protestovaly, policie proti nim zasáhla

Hasiči nicméně „našli fragmenty kostí v sále, kde muzeum uchovávalo mnoho předmětů včetně lebek“, oznámila zástupkyně ředitele muzea Cristiana Serejová. „Musíme je posbírat a dopravit do laboratoře, abychom přesně určili, z čeho pocházejí,“ dodala.

Lebka stará 12 000 let

Ve sbírce čítající zhruba 20 milionů předmětů patřila mezi nejcennější lebka Luzie, černošky, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12 000 lety.

Její fosilní pozůstatky byly nalezeny v roce 1975 a představovaly jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na americkém kontinentu. Tajemství odhalená během jejich zkoumání způsobila zvrat ve všech teoriích, které existovaly kolem prvních obyvatel kontinentu. Nález smetl názor, že černoši přišli do Ameriky v 16. století v podpalubí otrokářských lodí, a dokázal, že ve skutečnosti tam byli o mnoho staletí dříve.

Požár Národního muzea Brazílii v Riu de Janeiro.
Příčina požáru Národního muzea v Brazílii je zatím neznámá.

Část sbírky zachránil profesor zoologie Paulo Buckop, který společně s několika dalšími lidmi opakovaně vběhl do hořící budovy, aby vytáhl exponáty ze sbírky mlžů a mořských druhů, než to začalo být příliš nebezpečné. Buckop uvedl, že se snažili po tmě najít nejcennější a nenahraditelné části sbírky, ale zachránili jen „mizivou část zničeného dědictví“.

Část exponátů byla v jiných částech muzea - ovšem ani ty nejsou v bezpečí. Poté, co vypadla kvůli požáru elektřina, například začaly hnít exponáty uchovávané ve zmrzlé podobě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!