23. listopadu 2016 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kybernetici radí Clintonové napadnout volby. Jejich data naznačují manipulaci

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demokratická kandidátka Hillary Clintonová | foto: Reuters

PRAHA Skupina odborníků v oblasti informačních technologií vyzvala Hillary Clintonovou, aby dala přezkoumat výsledky voleb. Podle nich mohlo dojít k manipulaci s elektronickými hlasy ve státech Wisconsin, Pensylvánie a Michigan ve prospěch republikánského kandidáta.

Odborníci, mezi nimiž je i J. Alex Halderman, ředitel Centra pro počítačovou bezpečnost a společnost na Michiganské univerzitě, předali své závěry vedení kampaně Hillary Clintonové.

Počítačoví experti upozorňují na to, že mohlo dojít k manipulaci s volebními výsledky. Z volebních dat vyčetli, že si Clintonová vedla hůře ve volebních okrscích, kde probíhalo hlasování prostřednictvím elektronického systému a ne klasickými papírovými volebními lístky.

Kybernetici podle webu televize CNN, která na jejich oznámení upozornila, tvrdí, že Clintonová získala až o 7 % méně hlasů v elektronicky spravovaných okrscích. Nenašli však žádný důkaz, který by odhalil zásah hackerů. Podle odborníků na kyberbezpečnost je prakticky nemožné volby ovlivnit.

Analytik: Nepočítáte s rozložením populace

Jejich pochybnosti založené čistě na statistikách spojených s eletronickým hlasováním se však již dočkaly zpochybnění.

Na Twitteru se k záležitosti vyjádřil například zakladatel analytického serveru fivethirtyeight.com Nate Silver. Ten tvrdí, že sociodemografická data vyvracejí teorii, že by k manipulaci mohlo dojít - kybernetici podle něj totiž nevzali v úvahu rozložení tamní populace podle etnika a dosaženého vzdělání, tedy klíčové faktory ovlivňující letošní volební výsledek.

23.listopadu 2016 v 01:32, příspěvek archivován: 23.listopadu 2016 v 08:24

...the effect COMPLETELY DISAPPEARS once you control for race and education levels, the key factors in predicting vote shifts this year. https://t.co/NYOINx9lEz

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz