Jen v provincii Chu-pej už je více než 54 000 lidí nakažených koronavirem![]() |
Seznam zemí a regionů, kam směřovalo nejvíce letů z Wu-chanu a dalších čínských měst, postižených koronavirem, sestavili vědci z univerzit v britském Southamptonu a americkém Harvardu. Pro výzkum použili letecká a mobilní data cestujících, kteří města opustili v kritickém období dvou týdnů předtím, než bylo uzavřeno kvůli epidemii.
„Odhadli jsme, že během dvou týdnů před uzavřením města z Wu-chanu odletělo 59 912 obyvatel, z nichž 834 bylo nakaženo,” uvádí studie.
Podle studie je nejvíce ohroženou zemí Thajsko. Země již ohlásila 33 případů koronaviru, ale podle epidemiologa a autora studie Shengjie Laje mohlo z Wu-chanu do Thajska odjet okolo 207 nakažených. Země stejně jako Tchaj-wan či Austrálie již zakázala vstup cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Číně.
Další země, kde lze na základě počtu čínských návštěvníků předpokládat šíření koronaviru, jsou Japonsko, Hong Kong, Tchaj-Wan a Jižní Korea. Spojené státy jsou na 6. místě, Austrálie na desátém a z evropských zemí jsou v ohrožení Německo, Velká Británie, Itálie a Francie.
Výzkumníci upozorňují, že některé státy, kam podle modelů vyjelo velké množství Číňanů, nehlásí odpovídající počet nakažených. Je tomu tak například u Indonésie, která zatím neoznámila žádný případ koronaviru, nebo u Malajsie či Kambodži, kam vycestovaly desetitisíce Číňanů.
Koronavirus dorazil do Afriky, první případ je v Egyptě. Čína eviduje již přes 63 tisíc nakažených lidí![]() |
Je možné, že nakažení se vyléčili předtím, než mohli být diagnostikováni. Vědci se ale obávají, že nákaza se rozšiřuje „mimo radar” a úřady ji zatím nezachytily. To hrozí i v případě Afriky. Do té sice tolik čínských turistů nejezdilo, ale pracuje tam velké množství čínských dělníků. Největší riziko nákazy je v Egyptě, kde byl zaznamenán první případ nákazy v Africe, a dále v Alžírsku a Jižní Africe.
WHO se snaží pochopit, jak to Číňané myslí s počty nakažených koronavirem, říká zástupce organizace v Česku![]() |
Zmíněné země by ale podle výzkumníků dokázaly včas a efektivně koronavirus řešit. Horší by to bylo v politicky nestabilních a chudších státech, jako jsou Nigérie, Etiopie, Súdán či Keňa. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je právě v těchto zemích vysoké riziko nákazy kvůli přímým letům z Číny. V celé Africe je pouze osm laboratoří, které jsou schopné koronavir diagnostikovat. Nigérie se navíc v současnosti potýká s krvácivou horečkou Lassa, na kterou již zemřelo 70 lidí.
WHO již kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Podle generálního ředitele Tedrose Adhanoma tak organizace učinila právě kvůli obavám z rozšíření viru do zemí se slabým zdravotním systémem.
„Víme, jak křehký je zdravotní systém na africkém kontinentě a že je již tak vytížený kvůli mnoha lokálním nakažlivým chorobám,” řekl pro BBC Michael Yao, který má v rámci WHO na starost Afriku. „Radíme státům se zaměřit na detekci brzkých případů, aby bylo možné nákaze zabránit - a to bude velmi těžké,” dodal.