Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kam se může rozšířit koronavirus? Vědci to zjistili podle letů z Wu-chanu

Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení koronavirem. foto: Reuters

Wu-chan/Praha - Dvě skupiny výzkumníků analyzovaly údaje o linkových letech z Wu-chanu před uzavřením města a s jejich pomocí sestavily model budoucího šíření infekce koronaviru (2019-nCoV). Podle vědců hrozí, že se nákaza dostane i do zemí, které jsou na ni nejhůř připravené a nejsou schopné ji včas zachytit. Do této chvíle se koronavirus mimo Čínu rozšířil do 24 států.
  18:41

Seznam zemí a regionů, kam směřovalo nejvíce letů z Wu-chanu a dalších čínských měst, postižených koronavirem, sestavili vědci z univerzit v britském Southamptonu a americkém Harvardu. Pro výzkum použili letecká a mobilní data cestujících, kteří města opustili v kritickém období dvou týdnů předtím, než bylo uzavřeno kvůli epidemii. 

„Odhadli jsme, že během dvou týdnů před uzavřením města z Wu-chanu odletělo 59 912 obyvatel, z nichž 834 bylo nakaženo,” uvádí studie. 

Podle studie je nejvíce ohroženou zemí Thajsko. Země již ohlásila 33 případů koronaviru, ale podle epidemiologa a autora studie Shengjie Laje mohlo z Wu-chanu do Thajska odjet okolo 207 nakažených. Země stejně jako Tchaj-wan či Austrálie již zakázala vstup cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Číně.

Další země, kde lze na základě počtu čínských návštěvníků předpokládat šíření koronaviru, jsou Japonsko, Hong Kong, Tchaj-Wan a Jižní Korea. Spojené státy jsou na 6. místě, Austrálie na desátém a z evropských zemí jsou v ohrožení Německo, Velká Británie, Itálie a Francie.

Výzkumníci upozorňují, že některé státy, kam podle modelů vyjelo velké množství Číňanů, nehlásí odpovídající počet nakažených. Je tomu tak například u Indonésie, která zatím neoznámila žádný případ koronaviru, nebo u Malajsie či Kambodži, kam vycestovaly desetitisíce Číňanů.

Je možné, že nakažení se vyléčili předtím, než mohli být diagnostikováni. Vědci se ale obávají, že nákaza se rozšiřuje „mimo radar” a úřady ji zatím nezachytily. To hrozí i v případě Afriky. Do té sice tolik čínských turistů nejezdilo, ale pracuje tam velké množství čínských dělníků. Největší riziko nákazy je v Egyptě, kde byl zaznamenán první případ nákazy v Africe, a dále v Alžírsku a Jižní Africe.

Zmíněné země by ale podle výzkumníků dokázaly včas a efektivně koronavirus řešit. Horší by to bylo v politicky nestabilních a chudších státech, jako jsou Nigérie, Etiopie, Súdán či Keňa. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je právě v těchto zemích vysoké riziko nákazy kvůli přímým letům z Číny. V celé Africe je pouze osm laboratoří, které jsou schopné koronavir diagnostikovat. Nigérie se navíc v současnosti potýká s krvácivou horečkou Lassa, na kterou již zemřelo 70 lidí.

WHO již kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Podle generálního ředitele Tedrose Adhanoma tak organizace učinila právě kvůli obavám z rozšíření viru do zemí se slabým zdravotním systémem.

„Víme, jak křehký je zdravotní systém na africkém kontinentě a že je již tak vytížený kvůli mnoha lokálním nakažlivým chorobám,” řekl pro BBC Michael Yao, který má v rámci WHO na starost Afriku. „Radíme státům se zaměřit na detekci brzkých případů, aby bylo možné nákaze zabránit - a to bude velmi těžké,” dodal.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Mohlo by vás zajímat