Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kam se může rozšířit koronavirus? Vědci to zjistili podle letů z Wu-chanu

Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | foto: Reuters

Wu-chan/Praha Dvě skupiny výzkumníků analyzovaly údaje o linkových letech z Wu-chanu před uzavřením města a s jejich pomocí sestavily model budoucího šíření infekce koronaviru (2019-nCoV). Podle vědců hrozí, že se nákaza dostane i do zemí, které jsou na ni nejhůř připravené a nejsou schopné ji včas zachytit. Do této chvíle se koronavirus mimo Čínu rozšířil do 24 států.

Seznam zemí a regionů, kam směřovalo nejvíce letů z Wu-chanu a dalších čínských měst, postižených koronavirem, sestavili vědci z univerzit v britském Southamptonu a americkém Harvardu. Pro výzkum použili letecká a mobilní data cestujících, kteří města opustili v kritickém období dvou týdnů předtím, než bylo uzavřeno kvůli epidemii. 

„Odhadli jsme, že během dvou týdnů před uzavřením města z Wu-chanu odletělo 59 912 obyvatel, z nichž 834 bylo nakaženo,” uvádí studie. 

Podle studie je nejvíce ohroženou zemí Thajsko. Země již ohlásila 33 případů koronaviru, ale podle epidemiologa a autora studie Shengjie Laje mohlo z Wu-chanu do Thajska odjet okolo 207 nakažených. Země stejně jako Tchaj-wan či Austrálie již zakázala vstup cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Číně.

06.února 2020 v 14:52, příspěvek archivován: 16.února 2020 v 12:23

Our updated analyses on @MedArXiv : 'Assessing spread risk of Wuhan novel coronavirus within and beyond China, January-April 2020: a travel network-based modelling study' with Chinese CDC and Bluedot: https://t.co/r0iihEhdnu https://t.co/7krJQq1KxX

Další země, kde lze na základě počtu čínských návštěvníků předpokládat šíření koronaviru, jsou Japonsko, Hong Kong, Tchaj-Wan a Jižní Korea. Spojené státy jsou na 6. místě, Austrálie na desátém a z evropských zemí jsou v ohrožení Německo, Velká Británie, Itálie a Francie.

Výzkumníci upozorňují, že některé státy, kam podle modelů vyjelo velké množství Číňanů, nehlásí odpovídající počet nakažených. Je tomu tak například u Indonésie, která zatím neoznámila žádný případ koronaviru, nebo u Malajsie či Kambodži, kam vycestovaly desetitisíce Číňanů.

Je možné, že nakažení se vyléčili předtím, než mohli být diagnostikováni. Vědci se ale obávají, že nákaza se rozšiřuje „mimo radar” a úřady ji zatím nezachytily. To hrozí i v případě Afriky. Do té sice tolik čínských turistů nejezdilo, ale pracuje tam velké množství čínských dělníků. Největší riziko nákazy je v Egyptě, kde byl zaznamenán první případ nákazy v Africe, a dále v Alžírsku a Jižní Africe.

Zmíněné země by ale podle výzkumníků dokázaly včas a efektivně koronavirus řešit. Horší by to bylo v politicky nestabilních a chudších státech, jako jsou Nigérie, Etiopie, Súdán či Keňa. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je právě v těchto zemích vysoké riziko nákazy kvůli přímým letům z Číny. V celé Africe je pouze osm laboratoří, které jsou schopné koronavir diagnostikovat. Nigérie se navíc v současnosti potýká s krvácivou horečkou Lassa, na kterou již zemřelo 70 lidí.

WHO již kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Podle generálního ředitele Tedrose Adhanoma tak organizace učinila právě kvůli obavám z rozšíření viru do zemí se slabým zdravotním systémem.

„Víme, jak křehký je zdravotní systém na africkém kontinentě a že je již tak vytížený kvůli mnoha lokálním nakažlivým chorobám,” řekl pro BBC Michael Yao, který má v rámci WHO na starost Afriku. „Radíme státům se zaměřit na detekci brzkých případů, aby bylo možné nákaze zabránit - a to bude velmi těžké,” dodal.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!