30. ledna 2019 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci varují před apokalypsou. Hodiny posledního soudu ukazují dvě minuty do zkázy

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Wikimedia

WASHINGTON Světu podle pomyslných hodin posledního soudu stejně jako loni zbývají dvě minuty do zničení. Vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců, kteří se o hodiny soudného dne starají, nezaznamenali žádné zlepšení v mezinárodní bezpečnosti, díky kterému by mohli minutovou ručičku od apokalypsy odvrátit.

Nynější stav světa hodnotí Bulletin amerických jaderných vědců jako „nový abnormál“. „Ačkoli Spojené státy a Severní Korea upustily od agresivní rétoriky roku 2017, naléhavý severokorejský problém zůstává nevyřešen,“ uvádí bulletin v prohlášení.

„Vedle toho světové jaderné mocnosti pokračují v programu nukleární modernizace, což není nic jiného než světové závody ve zbrojení, a vojenské doktríny Ruska a Spojených států stále ve větší míře podkopávají dosud dodržované tabu nasazení jaderných zbraní,“ dodává bulletin. Bezpečnost světa podle něj ohrožují také klimatické změny, jaderné ambice Íránu a rovněž kybernetické útoky.

Bulletin amerických jaderných vědců vydává zprávu o stavu hodin posledního soudu od roku 1947. Dvě minuty do půlnoci, tedy do zkázy světa, je dosud nejvyšší varování, jaké bulletin vydal. 

Vedle letošního a loňského roku tak učinil v roce 1953, kdy lidstvo začalo testovat první vodíkové pumy a kdy se zásadně vyhrotila studená válka mezi Washingtonem a Moskvou. Nejdále od zkázy bylo lidstvo v roce 1991, kdy časová rezerva činila 17 minut.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz