18. ledna 2010 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci zasypali prasata sněhem. Teď je zažalovali ochránci zvířat

Čuníci na sněhu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čuníci na sněhu (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

INNSBRUCK Rakouští ochránci zvířat podali trestní oznámení kvůli pokusu na prasatech, který začal minulý týden v Alpách v Tyrolsku. Vědci innsbrucké lékařské univerzity tam zasypávali sněhem živá zvířata, aby získali poznatky o podmínkách a umírání v lavinách. Podle agentury APA se dvě organizace obrátily na justici kvůli týrání zvířat.

Vědci zahájili experiment s 29 prasaty před týdnem. Jejich pokus vyvolal v Rakousku obrovské pobouření mezi ochránci zvířat i politiky, kteří požadovali zastavení studie. Odborníci ji nakonec přerušili. Deset zvířat experiment nepřežilo. Šéf projektu Peter Paal z innsbrucké lékařské univerzity označil zastavení výzkumu za "velkou ztrátu". Pokus povolila loni etická komise ministerstva pro vědu.O POKUSU ČTĚTE VÍCE ZDE

Státní zástupce Wilfried Siegele dnes potvrdil, že s trestním oznámením kvůli týrání zvířat přišly dvě rakouské organizace. Podaly ho na neznámého pachatele. Výsledky testu měly posloužit ke zvýšení šancí na přežití lidem, kteří skončí pod lavinou. Vědci tvrdí, že požadované údaje nemohli získat jinak a že pokus se nedal obejít. Kritici naopak mluví o "barbarství" či o "makabrózním pokusu na zvířatech".

Prezidentka vídeňského sdružení na ochranu zvířat Madeleine Petrovicová poukazovala na "nedostatečný cit některých vědců pro to, co je eticky obhajitelné a co ne". Pokus považuje za "ránu do tváře" každému, kdo k vědě přistupuje seriózně. Za "morálně navýsost pochybný" označil experiment referent tyrolské vlády pro ochranu zvířat Anton Steixner.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.