Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci zveřejnili mikroskopické snímky koronaviru, kvůli testování ho uměle pěstují

Snímky vytvořily speciální skenovací a transmisní mikroskopy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímky vytvořily speciální skenovací a transmisní mikroskopy | foto: NIAID-RML

NEW YORK/PEKING Výzkumní pracovníci z amerického Národního úřadu pro alergie a infekční onemocnění zveřejnili detailní a obarvené snímky koronaviru pod mikroskopem. Vytvořily je speciální skenovací mikroskopy, které jsou schopné snímky přenášet.

Stejná skupina vědců buňky koronaviru uměle pěstuje v laboratořích, aby mohla zkoumat účinky existujících i experimentálních léků. Elektronové mikroskopy, které výzkumníci použili, využívají paprsky energie, díky nimž jsou schopné vytvořit snímek menších objektů, než jaké by byl schopen rozpoznat běžný mikroskop, informuje agentura Bloomberg.

Okraje buněk viru připomínají korunku, proto se mu říká „koronavirus“
Vzorek viru odebrali výzkumníci americkému pacientovi.

Pro lepší rozpoznávání vědci snímky před zveřejněním zbarvili tak, aby byly buňky lépe poznat. Koronavirus se nazývá díky okrajům buněk, které připomínají sluneční korónu. Vzorek viru, který se objevuje na snímku, byl odebrán americkému pacientovi nakaženého nynějším typem koronaviru.

Jen pevninská Čína zaznamenala už 63 851 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně ke čtvrtečnímu datu dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.