7. listopadu 2016 7:29, aktualizováno  8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský parlament vyloučil prodemokratické poslance v Hongkongu. Lidé demonstrují

Sixtus Leung a Yau Wai-ching ze strany Youngspiration | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sixtus Leung a Yau Wai-ching ze strany Youngspiration | foto: Reuters

PEKING/HONGKONG Vedení čínského parlamentu v pondělí vyloučilo dva nové zákonodárce hongkongského regionálního parlamentu, kteří prosazují nezávislost této bývalé britské kolonie. Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců konstatoval, že se zákonodárci sami diskvalifikovali z funkcí, do nichž byli nedávno zvoleni, když odmítli slíbit věrnost Pekingu, jak požaduje i hongkongská ústava.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration v říjnu nesložili přísahu podle předpisů. Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý.

Stálý výbor čínského parlamentu při této příležitosti vydal interpretaci hongkongské ústavy. Podle něj musí být slib „upřímný a doslovný“. Čínské vedení má v Hongkongu poslední slovo.

Hongkongská policie zakročuje proti demonstrantům.

Hongkongská policie zakročuje proti demonstrantům.

Podle některých komentátorů se Hongkong stává bojištěm frakcí v Komunistické straně Číny. Postup parlamentu a předsedy hongkongské vlády nemusí být nutně konsenzuální.

Na rozhodnutí čínského parlamentu reagovaly tisíce obyvatelů Hongkongu, kteří vyšli do ulic demonstrovat, informovala agentura Reuters.

Oba poslanci se dostali do parlamentu po zářijových parlamentních volbách. Ty byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 tisíc lidí.

ČTK, Lidovky.cz