Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský parlament vyloučil prodemokratické poslance v Hongkongu. Lidé demonstrují

Sixtus Leung a Yau Wai-ching ze strany Youngspiration | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sixtus Leung a Yau Wai-ching ze strany Youngspiration | foto: Reuters

PEKING/HONGKONG Vedení čínského parlamentu v pondělí vyloučilo dva nové zákonodárce hongkongského regionálního parlamentu, kteří prosazují nezávislost této bývalé britské kolonie. Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců konstatoval, že se zákonodárci sami diskvalifikovali z funkcí, do nichž byli nedávno zvoleni, když odmítli slíbit věrnost Pekingu, jak požaduje i hongkongská ústava.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration v říjnu nesložili přísahu podle předpisů. Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý.

Stálý výbor čínského parlamentu při této příležitosti vydal interpretaci hongkongské ústavy. Podle něj musí být slib „upřímný a doslovný“. Čínské vedení má v Hongkongu poslední slovo.

Hongkongská policie zakročuje proti demonstrantům.

Hongkongská policie zakročuje proti demonstrantům.

Podle některých komentátorů se Hongkong stává bojištěm frakcí v Komunistické straně Číny. Postup parlamentu a předsedy hongkongské vlády nemusí být nutně konsenzuální.

Na rozhodnutí čínského parlamentu reagovaly tisíce obyvatelů Hongkongu, kteří vyšli do ulic demonstrovat, informovala agentura Reuters.

Oba poslanci se dostali do parlamentu po zářijových parlamentních volbách. Ty byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 tisíc lidí.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!