27. ledna 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vedl terapie, které měly homosexuálům měnit orientaci. Teď oznámil, že je gay a rozvádí se

David Matheson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Matheson. | foto: REPROFOTO FairMormon

PRAHA David Matheson se dlouhé roky snažil na svých terapiích „léčit“ homosexuály a dělat z nich heterosexuály. Nyní oznámil, že je sám homosexuál a chystá rozvod se svou ženou. „Čas v heterosexuálním manželství a ex-gay komunitě byl upřímný a opravdový a byl pro mě bohatým požehnáním,“ oznámil Matheson.

David Matheson byl, minimálně v Utahu, známou postavou „ex-gay“ hnutí, uskupení lidí, kteří se záměrně homosexuálním vztahům vyhýbají a snaží se „přepnout“ svou orientaci na heterosexuální. Vyrůstal a byl vychován jako Mormon - ve víře na pomezí křesťanství, která se dá považovat za jednu z těch nejkonzervativnějších.

V pondělí se ale rozhodl, že tomu, co chtěl „léčit“ u jiných, už sám nedokáže vzdorovat. Na svém Facebooku i formou tiskového prohlášení uvedl, že „žít život sám a v celibátu už by nezvládl a proto bude nyní vyhledávat mužského partnera“. Podle vlastních slov tak přešel od bisexuality k výhradní homosexualitě.

Víkendové terapie v lesích

Svou pochybnou odbornou profesionalizací se začal zabývat už v raných devadesátých letech v neziskové organizaci Evergreen International, která měla pomáhat lidem, kteří se chtěli zříct své homosexuální orientace. V roce 2000 obdržel od této organizace za svou práci ocenění „Maják světla“. V roce 1996 získal na univerzitě Brigham Young magisterský titul v oboru psychologického a sociálního poradenství.

Jeho učitelem byl i proslulý vůdce „ex-gay“ hnutí Joseph Nicolosi, který razil názor, že homosexualita je vývojová porucha vyvolaná traumatem v dětství a „popletením pohlaví“.

Svou praxi si nejprve otevřel v Kalifornii, později se přesunul do New Yorku, až se nakonec v roce 2007 navrátil do Utahu. Vytvořil tu také svůj slavný terapeutický program Cesta do mužství, který spočíval v terapeutickém víkendu v lesích Utahu. Byl určen pro ty, kteří měli „trpět“ přitažlivostí stejného pohlaví. „Program je pro ty, kteří chtějí pojmenovat své nevyřešené problémy okolo mužství a maskulinity v bezpečném, podporujícím, a přesto zkoušejícím prostředí,“ popisoval své metody Matheson.

Napsal také knihu Stát se celým mužem, která měla mužům pomoci dosáhnout jejich „maskulinního potenciálu“. Se svou ženou Peggy v Utahu také vychoval tři děti.

mbMichal Bernáth

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz