130 let

Vysoké teploty sužují USA. | foto: ČTK

Aktualizováno

Extrémní vedra v USA. V Las Vegas naměřili 48° C, jeden člověk zemřel

Svět
  •   7:58aktualizováno  11:24
PHOENIX - Vlna veder, která v neděli znovu sužovala západ a jihozápad Spojených států, vyhnala teplotu v Las Vegas na místní rekordní maximum 48 stupňů Celsia. Ve městě už v sobotu na následky přehřátí zemřel jeden člověk a řada lidí musela být ošetřena v nemocnicích.

V Arizoně v boji s lesním požárem zahynulo 19 hasičů. Nad hranici 100 stupňů Fahrenheita, tedy 38 stupňů Celsia, se teploty dostaly na řadě míst Kalifornie, Arizony, Nevady, Idaha, Colorada, Utahu a Texasu.

Nad jihozápadem USA se zastavila oblast horkého vzduchu sevřeného hřebenem vysokého tlaku a předpovědi předpokládají setrvání tohoto stavu nejméně do úterka. Chladnější oceánský vzduch se podle meteorologů v noci nedostává hlouběji do vnitrozemí, takže ani v noci se přehřátý zemský povrch nezchlazuje. Situace vyvolává vzpomínky na vlnu veder z roku 2005, při nichž v oblasti Las Vegas zemřelo 17 lidí.

Vedra znamenají také vyšší riziko lesních požárů. Ten si v neděli vyžádal životy takřka celé zvláštní hasičské jednotky, která se na boj s plameny v obtížných přírodních podmínkách specializovala. Podle agentury Reuters je to nejhorší případ smrti hasičů v důsledku přírodního požáru od roku 1933, kdy u Los Angeles zahynulo 29 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

V sobotu zemřel osmdesátiletý muž z Las Vegas, jehož zdravotníci našli před domem, který neměl klimatizaci. Další starší muž dostal mrtvici za dlouhé jízdy autem, jemuž selhala klimatizace, a byl v Las Vegas ve vážném stavu hospitalizován. Spolu s ním v tomto pouštním centru hazardu a zábavy hospitalizovali další desítky osob. Celá řada lidí vyhledala lékařskou pomoc v oblasti Los Angeles.

Během nedělního půlmaratonu v jihokalifornské Pasadeně skončilo v nemocnici šest běžců, uvedla televize CBS. I o další účastníky závodu se museli na trati postarat zdravotníci, do nemocnice ale převezeni nebyli. Sportovci byli mimořádně dehydrovaní a některé z nich trápily křeče. Organizátoři pro ochlazení závodníků přistavili autobusy s klimatizací.

V arizonské metropoli Phoenix naměřili meteorologové v sobotu také 48 stupňů, což překonalo rekord z června 1994. V neděli se tam "ochladilo" na 46 stupňů a rtuť v teploměru by podle meteorologů měla v tomto pouštním státě klesat i dnes a také v dalších dnech. Ve Phoenixu, kde byla dopoledne SELČ noc, ukazoval teploměr přes 35 stupňů Celsia. V kalifornském Údolí smrti, kde 10. července 1913 padl světový rekord 57 stupňů Celsia, naměřili v sobotu 51 stupňů.

Na některých místech amerického západu byla zřízena "ochlazovací střediska" pro bezdomovce a lidi, kteří doma nemají klimatizaci. "Je to jako když otevřete dvířka trouby a udeří vás závan horkého vzduchu. Takové to je, když vyjdete ven," řekla agentuře Reuters meteoroložka z Phoenixu Charlotte Deweyová.

Americké úřady posílily pohraniční hlídky, protože lidem, kteří se snaží nelegálně překročit hranice z Mexika do USA v nehostinných oblastech, hrozí smrt. Minulý týden se v poušti u hranice v Arizoně našlo sedm mrtvých.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás