Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Veganka ukradla v Austrálii šest selat, prý je chtěla zachránit. Soud jí uložil veřejné práce

Aktivistka Lauren McGeachinová s jedním z ukradených selátek. foto: Instagram Lauren McGeachinové

BRISBANE (AUSTRÁLIE) - Australská veganská aktivistka Lauren McGeachinová se rozhodla po svém bojovat proti týrání zvířat. Z chovu ve městě Pittsworth ve státě Queensland ukradla šest selat, která dle svých slov a zveřejněných záběrů zachránila z hrozných podmínek. Soud ji nyní potrestal za nepovolené vniknutí do objektu. Čeká ji pokuta a veřejně prospěšné práce.
  16:55

Nyní osmadvacetiletá McGeachinová, která se mimo jiné živí jako modelka spodního prádla, vnikla loni do oploceného objektu, kde hospodaří místní náboženská komunita. Z chléva následně odnesla šest selat, která, jak sama uvádí, zachránila před týráním.

Kvůli tvrdým drogám jsem mohl sotva dýchat, pomohlo mi stát se veganem, vzpomíná Tyson na temné období

Na internet pak nahrála z celé akce video, kde ukazuje, v jakých údajně hrozných podmínkách zvířata v hospodářství žijí. Později přidala záběry i fotky ze svého domu, kam si malá prasata odnesla. Modelka se s nimi fotila a nechávala je volně pobíhat po domě.

Lauren McGeachinová fotí spodní prádlo.
Lauren McGeachinová se živí jako modelka.

Incidentem se následně zabývali vyšetřovatelé a McGeachinová stanula před soudem, informuje server ABC. Ten ji shledal vinnou z trestného činu krádeže a dodal, že McGeachinová neměla v objektu co dělat. Podle soudu se jednalo o nezákonné vniknutí na cizí pozemek. Aktivistka dostala pokutu ve výši 300 australských dolarů (téměř 5000 korun), odpracuje si také 90 hodin veřejně prospěšných prací.

Podle advokátky Kate McArthurové šla modelka náhodou kolem a zjistila, že zvířata žijí v příšerných podmínkách. „Proto několik prasat, která na tom byla nejhůře. vzala a pro jejich dobro odnesla,“ uvedla McArthurová, která  McGeachinovou zastupovala.

Soud ovšem argumentoval tím, že aktivistka a její přátelé do objektu vnikli naprosto vědomě, museli totiž kvůli tomu přestřihnout nebo přelézt plot. Vyšetřování a výslechy svědků zároveň ukázaly, že skupina aktivistů kromě prasat odnesla ještě tři kuřata. V mobilních telefonech obžalovaných našli fotky a záběry z drůbežárny.

Rozsudek je podle soudu poměrně mírný i proto, že McGeachinová nemá žádný záznam v trestním rejstříku, navíc soudu zaslala omluvný dopis. „Je vidět, že svého činu litujete a že si uvědomujete všechny jeho následky. Ať už byly podmínky, v jakých jste zvířata našla jakékoli, nijak to neospravedlňuje skutečnost, že jste do objektu vnikla bez povolení,“ uvedl při čtení rozsudku soudce.

Autor: