Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vegetarián Berlusconi bojuje o hlasy záchranou jehňat před velikonoční porážkou

Svět

  11:00
ŘÍM - Italský expremiér Silvio Berlusconi notně pohněval tamní řezníky. Bonviván známý opulentními večírky se stal nepřehlédnutelnou tváří kampaně za práva zvířat, která Italy přemlouvá k vegetariánství.

Italský expremiér Silvio Berlusconi chce zabodovat kampaní pro vegetariány. foto: Lidové noviny

Silvio Berlusconi se pustil – poměrně nečekaně – do boje za práva zvířat. Podpořil kampaň vegetariánů a adoptoval pět malých jehňat, jež měla skončit na Velikonoce na pultech řeznictví.

Propagační video italské Ligy na ochranu zvířat a životního prostředí ukazuje osmdesátiletého Berlusconiho, jak chová v náručí malé jehně a občas mu dává napít z kojenecké lahve. Na sociálních sítích sklidil klip značný úspěch.

Podráždění řezníci

Pozadí k celé scéně tvoří rozměrné heslo „braňte život, zvolte vegetariánské Velikonoce“. Na obrazovce se k tomu objevuje doprovodný komentář, který diváky nabádá, aby se zachovali podobně ušlechtile jako Silvio Berlusconi. „Zachránil pět jehňat před velikonoční porážkou,“ vysvětluje psaný text.

Berlusconi, jenž stál celkem čtyřikrát v čele italského kabinetu, se tak nakrátko vrátil do centra pozornosti. V roce 2013, když byl obviněn z daňových úniků, musel opustit senát. Jeho opoziční strana Forza Italia (Vzhůru, Itálie) se stále pohybuje na třetím až čtvrtém místě v průzkumech voličských preferencí, podporuje ji stabilně okolo 12 procent Italů.

Jehněčí patří na Apeninském poloostrově tradičně k velikonoční kuchyni, jakkoli jeho konzumace v posledních letech rapidně klesá. Vedle kampaně vegetariánských aktivistů za tím stojí i propad ekonomiky – ochota Italů utrácet za drahé potraviny se snižuje.

Podráždění řezníci Berlusconiho kritizují a vyzvali inzerenty k bojkotu jeho televizních stanic. „Je neuvěřitelné, že člověk, který má blízko k podnikatelskému světu, nás dokáže takto poškodit jen proto, aby získal hlasy zelených aktivistů,“ citovala agentura Reuters z prohlášení asociace italských řezníků.

Vegetarián i bonviván

Některé italské listy ovšem připomínají, že od Berlusconiho to ale nebyl jen momentální krok k získání popularity. Vegetariánem se totiž stal už před rokem.

Italská média spekulovala, že tento krok si mohly vynutit také Berlusconiho chronické cévní problémy, prodělal i operaci srdce.

Italský expremiér Silvio Berlusconi chce zabodovat kampaní pro vegetariány.
Putin a Berlusconi si prohlédli i Bachčisaraj.

Berlusconi se Italům nejvíc zapsal do povědomí svými soudy. Před italskou justicí se ocitl více než dvacetkrát. Obvinění ukazovala mimo jiné na spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěru, daňové podvody a dětskou prostituci. V tomto případě, známém jako aféra Rubygate, měl Berlusconi pohlavní styk s nezletilou marockou zpěvačkou Ruby Rubacuori při sexuálních orgiích zvaných „bunga bunga“. Berlusconi byl odsouzen mnohokrát, do vězení však nikdy nenastoupil.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat