Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vegetarián Berlusconi bojuje o hlasy záchranou jehňat před velikonoční porážkou

Svět

  11:00
ŘÍM - Italský expremiér Silvio Berlusconi notně pohněval tamní řezníky. Bonviván známý opulentními večírky se stal nepřehlédnutelnou tváří kampaně za práva zvířat, která Italy přemlouvá k vegetariánství.

Italský expremiér Silvio Berlusconi chce zabodovat kampaní pro vegetariány. foto: Lidové noviny

Berlusconiho stíhá ukrajinská kontrarozvědka. Navštívil Krym bez povolení

Silvio Berlusconi se pustil – poměrně nečekaně – do boje za práva zvířat. Podpořil kampaň vegetariánů a adoptoval pět malých jehňat, jež měla skončit na Velikonoce na pultech řeznictví.

Propagační video italské Ligy na ochranu zvířat a životního prostředí ukazuje osmdesátiletého Berlusconiho, jak chová v náručí malé jehně a občas mu dává napít z kojenecké lahve. Na sociálních sítích sklidil klip značný úspěch.

Podráždění řezníci

Pozadí k celé scéně tvoří rozměrné heslo „braňte život, zvolte vegetariánské Velikonoce“. Na obrazovce se k tomu objevuje doprovodný komentář, který diváky nabádá, aby se zachovali podobně ušlechtile jako Silvio Berlusconi. „Zachránil pět jehňat před velikonoční porážkou,“ vysvětluje psaný text.

Berlusconi, jenž stál celkem čtyřikrát v čele italského kabinetu, se tak nakrátko vrátil do centra pozornosti. V roce 2013, když byl obviněn z daňových úniků, musel opustit senát. Jeho opoziční strana Forza Italia (Vzhůru, Itálie) se stále pohybuje na třetím až čtvrtém místě v průzkumech voličských preferencí, podporuje ji stabilně okolo 12 procent Italů.

Jehněčí patří na Apeninském poloostrově tradičně k velikonoční kuchyni, jakkoli jeho konzumace v posledních letech rapidně klesá. Vedle kampaně vegetariánských aktivistů za tím stojí i propad ekonomiky – ochota Italů utrácet za drahé potraviny se snižuje.

Podráždění řezníci Berlusconiho kritizují a vyzvali inzerenty k bojkotu jeho televizních stanic. „Je neuvěřitelné, že člověk, který má blízko k podnikatelskému světu, nás dokáže takto poškodit jen proto, aby získal hlasy zelených aktivistů,“ citovala agentura Reuters z prohlášení asociace italských řezníků.

Vegetarián i bonviván

Některé italské listy ovšem připomínají, že od Berlusconiho to ale nebyl jen momentální krok k získání popularity. Vegetariánem se totiž stal už před rokem.

Italská média spekulovala, že tento krok si mohly vynutit také Berlusconiho chronické cévní problémy, prodělal i operaci srdce.

Italský expremiér Silvio Berlusconi chce zabodovat kampaní pro vegetariány.
Putin a Berlusconi si prohlédli i Bachčisaraj.

Berlusconi se Italům nejvíc zapsal do povědomí svými soudy. Před italskou justicí se ocitl více než dvacetkrát. Obvinění ukazovala mimo jiné na spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěru, daňové podvody a dětskou prostituci. V tomto případě, známém jako aféra Rubygate, měl Berlusconi pohlavní styk s nezletilou marockou zpěvačkou Ruby Rubacuori při sexuálních orgiích zvaných „bunga bunga“. Berlusconi byl odsouzen mnohokrát, do vězení však nikdy nenastoupil.

Autor:

Mohlo by vás zajímat