130 let

NATO rozhodlo, že převezme velení nad operacemi vůči Libyi | foto: ČTK

Sledujeme online

Velení nad operacemi v Libyi převezme NATO

Svět
  •   21:25aktualizováno  21:47
BRUSEL - Severoatlantická aliance převezme velení nad veškerými vojenskými operacemi, které mezinárodní společenství vede pod mandátem Rady bezpečnosti OSN vůči libyjskému režimu Muammara Kaddáfího. Dohodla se na tom podle diplomatů Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán aliance.

ČTĚTE TAKÉ:


Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil řekl, že rozhodnutí
znamená, že 28členná aliance v rozmezí 48 až 72 hodin převezme operační úkoly koalice.



Šéf aliance Anders Fogh Rasmussen v prohlášení zveřejněném na webu NATO uvedl, že Severoatlantická rada pověřila velitele aliančních sil, aby s okamžitou účinností začal vykonávat tuto operaci. "Naším cílem je chránit civilisty a oblasti obývané civilisty, které jsou pod hrozbou útoků ze strany Kaddáfího režimu," podotkl Rasmussen s tím, že aliance bude respektovat všechny aspekty rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Právě ta vojenské operace na ochranu civilistů v Libyi umožnila.

V Libyi nyní zasahují alianční síly, které vynucují ve vodách kolem Libye zbrojní embargo a současně i bezletovou zónu nad touto severoafrickou zemí.


Ještě před aliancí proti cílům v Libyi začaly útočit i síly mezinárodní
koalice, jejímž členy jsou některé členské země NATO, jako třeba Spojené státy či Francie, ale i některé další země stojící mimo alianci.

Přehledná infografika


Česko se nezapojí
Na rozdíl od řady jiných členských zemí NATO Česko již dříve uvedlo, že nemá v plánu přímé zapojení do operace proti Kaddáfího režimu - tedy například vyslání nějakých vlastních letadel či dalších prostředků.

Dnešní rozhodnutí Severoatlantické rady bylo podle Povejšila přijato po hladké diskuzi. V minulých dnech však operace v Libyi vyvolávaly v alianci rozporuplné reakce. To se promítlo i do zdlouhavých a vypjatých vyjednávání. Hodně otázek a obavy zaznívalo hlavně od Turecka, tedy jediného muslimského státu v NATO. Více čtěte zde.

Francie, která byla od začátku akcí vůči režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího hodně aktivní, podobně jako mnozí další chtěla, aby aliance poskytla operacím velící struktury, avšak politickou kontrolu měla podle ní zastávat skupina složená z členů mezinárodní koalice. Její součástí měli být i zástupci Ligy arabských států, což mělo vyjádřit podporu arabského světa.

Jasno bude v úterý
Konkrétní řešení má být jasnější po úterní mezinárodní konferenci v
Londýně, kde se setkají zástupci více než tří desítek zemí angažujících se proti Kaddáfího silám. Budou tam i zástupci OSN, Ligy arabských států či Africké unie. "Budeme jednat v úzké spolupráci s našimi mezinárodními i regionálními partnery, abychom chránili Libyjce," řekl Rasmussen.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás