27. dubna 2017 21:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nejhorší krize.‘ Podle velitele americké flotily může KLDR provést jaderný útok

Odpálení severokorejské střely (ilustrační)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpálení severokorejské střely (ilustrační) | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Velitel americké tichomořské flotily Harry Harris považuje nynější situaci na Korejském poloostrově za nejhorší bezpečnostní krizi ve své kariéře. Senátory varoval před severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a jeho možným odpálením střel na Spojené státy.

Před členy senátního výboru pro armádu ve čtvrtek Harris podle televize Fox News varoval, že je jen otázkou času, než severokorejský vůdce Kim Čong-un bude schopen odpálit střelu s jadernou hlavicí na Spojené státy.

„Krize na Korejském poloostrově je reálná, je nejhorší, jakou jsem kdy zažil,“ řekl Harris. „Mezi výzvědnými službami panují pochybnosti, zda Kim Čong-un již má či nemá kapacitu (k útoku), nebo ji brzy bude mít. Já musím předpokládat, že ji má,“ dodal.

Podle vojenských expertů Severní Korea předvedla na přehlídce nové...
KLDR

Již ve středu Harris zákonodárcům řekl, že je na čase zvážit možnost rozmístění dodatečných systémů protiraketové obrany na Havaji.

Mezinárodní společenství má obavy ze severokorejského raketového a jaderného programu a snaží se Pchjongjang přinutit, aby se vývoje jaderného arzenálu vzdal. Nelibost se situací v zemi vyjádřily i Čína a Rusko, které patří k tradičním spojencům KLDR.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz