Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Brexitová dohoda je na světě. Británie a EU se na poslední chvíli domluvily, jak spolu budou od ledna žít

Svět

  9:52aktualizováno  20:57
Brusel/Londýn - Evropská unie a Británie ve čtvrtek uzavřely dohodu, která bude určovat jejich vztahy od ledna příštího roku, kdy skončí přechodné období po brexitu. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová označila dohodu za dobrou, spravedlivou a vyváženou.

Británie díky ní podle premiéra Borise Johnsona získá zpět kontrolu nad svým osudem. Výsledek jednání přivítala i německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka znamená dohoda konec nejistoty.

Odříznutá Británie: chaos, kolony a prázdné regály. V lednu může být ještě hůř, varují ekonomové při vidině brexitu

Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitřních politických bojů opustila EU letos 31. ledna. Členem evropského bloku a jeho předchůdců byla 47 let. Do konce letošního roku je ještě v takzvaném přechodném období. Vyjednaná dohoda bude určovat to, podle jakých pravidel se vztahy mezi ní a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Dohodu budou muset ještě schválit členské země EU, Evropský parlament (EP) i britští poslanci. Předseda EP David Sassoli už oznámil, že europoslanci budou o dohodě hlasovat až příští rok. Zástupci členských zemí tak budou muset najít způsob, jak dohodu „provizorně aplikovat“, aby se podle ní mohly řídit už od 1. ledna. Velvyslanci EU27 se kvůli tomu sejdou už v pátek. Britští poslanci budou o dohodě hlasovat 30. prosince, tedy pouhý den před koncem přechodného období. Většina vládních konzervativců bude zřejmě hlasovat pro dohodu a opoziční předák Keir Starmer slíbil i podporu labouristů.

Johnson uzavření dohody slavil jako triumf. „Máme zpět kontrolu nad svými zákony a svým osudem,“ uvedl. Dodal, že Soudní dvůr EU už nebude hrát v Británii roli. „Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost,“ řekl premiér. Dohoda je podle něj dobrá pro celou Evropu, neboť EU bude mít za dveřmi prosperující zemi.

Předsedkyně EK von der Leyenová označila vyjednaný kompromis za spravedlivý a vyvážený. Podle ní se vyplatilo o dohodu bojovat. „Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem,“ řekla. EU podle ní nyní konečně může nechat brexit za sebou a věnovat se budoucnosti. Británie pro unii ale bude nadále partnerem a spojencem.

Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier označil dnešek za den úlevy, který je ale zčásti poskvrněn smutkem nad odchodem Británie. Oznámil mimo jiné, že se Británie rozhodla neúčastnit programu výměny studentů Erasmus+.

Uzavření dohody přivítali i zástupci jednotlivých členských zemí EU. Německá kancléřka Angela Merkelová ji označila za historickou. „Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích,“ uvedla. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se unii vyplatila jednota a pevný postoj v jednáních.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda je „dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem“ a také „nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná“. Za dobré zprávy výsledek jednání označili i premiéři Itálie, Belgie či Nizozemska. Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že bude pokračovat s Británií v dialogu o Gibraltaru.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka znamená dohoda konec nejistoty. Na twitteru napsal, že se jedná o dobrou zprávu, nyní je ale podle něj potřeba pročíst 2000 stran textu. Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Slova spokojenosti zazněla i z druhé strany Lamanšského průlivu. Bývalá britská premiérka Theresa Mayová ocenila, že dohoda umožňuje, aby obchod mezi Británií a EU nadále fungoval. Expremiér David Cameron, který vyhlásil v roce 2016 referendum o brexitu, uvedl, že obchodní dohoda je klíčová pro „nový vztah s EU jako přítelem, sousedem a partnerem“.

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage uvedl, že dohoda není dokonalá, Británie je ale na tom podle něj nyní lépe, než před pěti lety, kdy byla ještě členem EU. „Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal,“ uvedla naopak skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) uvedlo, že dosažení dohody znamená pro evropský automobilový sektor úlevu. Odvětví se tak podle něj vyhne katastrofickým dopadům, které by přinesl definitivní odchod Británie z EU bez dohody.

Zklamání naopak vyjádřili zástupci britských i unijních rybářů. Budoucí pravidla rybolovu byla jedním z hlavních sporných bodů v jednání. Rybáři EU se nakonec podle dohody budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Následně se bude o nových podmínkách jejich přístupu do britských vod vyjednávat každoročně.

Hlavní etapy turbulentního "rozvodu" EU a Británie:

"Ano" brexitu

  • Britové si v referendu 23. června 2016 zvolili odchod z Evropské unie. Následujícího dne odstoupil premiér David Cameron, jehož nahradila Theresa Mayová, euroskeptička, která nicméně v referendu hlasovala proti brexitu.
  • Mayová 29. března 2017 aktivovala článek 50 lisabonské smlouvy, čímž byl zahájen proces odchodu z EU, který měl skončit nejpozději po dvou letech.
  • K posílení svého mandátu před jednáními s EU Mayová vypsala předčasné volby. V nich 8. června konzervativci sice vyhráli, přišli ale o většinu v parlamentu, což přinutilo Mayovou ke spolupráci s malou severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

První smlouva

  • Vyjednávači EU a Británie se 13. listopadu 2018 shodli na textu dohody o brexitu, kterou 25. listopadu schválil mimořádný summit EU.
  • Tuto dohodu britští poslanci třikrát za sebou odmítli (15. ledna 2019, 12. března a 29. března 2019). Brexit byl odložen do 22. května, a pak znovu do 31. října. Mayová byla nucena zorganizovat volby do Evropského parlamentu 23. května, kterých se Britové museli zúčastnit. Následujícího dne oznámila, že 7. června odstoupí.

U kormidla Boris Johnson

  • Konzervativci si 23. července 2019 vybrali jako nástupce Mayové Borise Johnsona, který byl stoupencem odchodu Británie z EU k 31. říjnu, ať s dohodou, nebo bez ní.
  • Británie a sedmadvacítka oznámily 17. října vyjednání nové dohody. Britský parlament 22. října podpořil prováděcí zákon k dohodě, ale odmítl podpořit zrychlený harmonogram jeho projednávání. Johnson vypsal předčasné volby.
  • Sedmadvacítka 28. října schválila odložení brexitu na 31. ledna 2020.

Brexit

  • Johnson si v parlamentních volbách v prosinci 2019 zajistil absolutní většinu v parlamentu s nejlepším volebním výsledkem pro konzervativce od dob Margaret Thatcherové.
  • Ihned vrátil dohodu o brexitu do obnoveného parlamentu, který jej schválil 9. ledna 2020, horní sněmovna 22. ledna. Po podpisu královny Alžběty II. text dohody schválil 29. ledna také Evropský parlament.
  • Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020. Nastalo přechodné období do 31. prosince 2020, během kterého se Británie ještě řídí pravidly EU.

Vyjednávání po brexitu

  • Na začátku března 2020 zahájily EU a Británie vyjednávání o budoucích obchodních a bezpečnostních vztazích, s cílem dosáhnout dohody o volném obchodu bez cel a kvót. Jednání, narušovaná pandemií nemoci covid-19, se zadrhla na rybolovu, pravidlech hospodářské soutěže a dohledem nad řešením sporů.
  • Británie 12. června formálně odmítla možnost prodloužení přechodného období, které tedy končí 31. prosince 2020.
  • Britská vláda letos 9. září zveřejnila návrh zákona o vnitřním trhu, který podle tamních médií umožňuje kabinetu ignorovat části závazné brexitové dohody týkající se Severního Irska. Podle EU to znamená porušení mezinárodního práva. Evropská komise (EK) zahájila s Británií 1. října právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody.

V cílové rovince

  • Sedmadvacítka 15. října vyzvala Londýn, aby učinil "nutné kroky" k uzavření dohody. Johnson reagoval prohlášením, že Británie a EU možná nakonec žádnou dohodu neuzavřou. Po týdnu stagnace prohlásil vyjednavač EU Michel Barnier, že obě strany musejí učinit kompromisy, a ujistil, že obchodní dohoda bude respektovat suverenitu Británie.
  • Jednat se znovu začalo od 22. října, rozhovory mezi Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích ale dlouho nepřinesla zásadní průlom. Před dvěma týdny Johnson připustil, že existuje "velká pravděpodobnost", že se EU a Británii dohodu o budoucích obchodních vztazích uzavřít nepodaří. Také von der Leyenová na unijním summitu v Bruselu uvedla, že krach jednání je pravděpodobnější než dosažení dohody. Rozhovory ale pokračovaly.
  • Důležitým termínem k tomu, aby případná dohoda mohla platit od začátku roku, byl 20. prosinec. O den později poslanci Evropského parlamentu konstatovali, že i kdyby text dohody dostali, nestihnou ji už letos schválit.
  • Dnes úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se EU a Británie dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období. "Dohoda je hotová," uvedl.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!