130 let

Jen mluví a nic nedělají. Britská královna sepsula politiky kvůli klimatu

Svět
  •   11:13
Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Kamery ji zachytily, když se ve velšském parlamentu bavila s jeho předsedkyní Elin Jonesovou a svou snachou, vévodkyní Camillou. V Glasgow na konci října začne klimatický summit COP26, podle panovnice se však Britové dozvídají jen o státnících, kteří nepřijedou.

„Je to zvláštní. Všude se pořád mluví o COP26...., ale stále nevím, kdo přijede. Netuším,“ svěřila se Jonesové a vévodkyni Camille královna. Ona sama i další členové královské rodiny se mají klimatické konference zúčastnit. 

Záchrana Země má mít přednost, kritizuje princ William lety do vesmíru

„Víme jen o lidech, kteří nepřijedou... Opravdu mi jde na nervy, když mluví, ale nic nedělají,“ řekla také Alžběta II. na nahrávce, která je částečně nesrozumitelná.

„Přesně, je načase něco dělat,“ odpověděla jí Jonesová a zmínila se o rozhovoru, v němž vnuk Alžběty II. princ William vyzval, aby se miliardáři místo cest do vesmíru soustředili na záchranu planety Země. „Ano, četla jsem o tom,“ řekla k tomu královna.

Británie chce na vrcholné schůzce pořádané od 31. října do 12. listopadu získat podporu pro radikálnější plány boje proti změnám klimatu. Seznam těch, kteří nepřijedou, se však opět rozšířil, přesně jak zmínila i královna. Nedorazí čínský prezident Si Ťin-pching.

„Je docela jasné, že Si nedorazí a premiér (Boris Johnson) byl o tom informován,“ citoval list The Times nejmenovaný britský zdroj. Pořadatelé summitu podle něj mají obavy z toho, že Siova absence může být signál, že Čína si vzhledem k současné energetické krizi odmítne stanovit nové klimatické cíle.

Po dlouhém váhání naopak účast na konferenci COP26 v Glasgow potvrdil australský premiér Scott Morrison, i když je jeho vláda rozdělená ohledně návrhu plánu, jak Austrálii do roku 2050 zbavit emisí.

Agentura AP k tomu napsala, že omezování emisí je v Austrálii citlivým tématem, protože země patří k největším světovým vývozcům uhlí a zkapalněného zemního plynu. V přepočtu na obyvatele je kvůli své závislosti na energii vyráběné z uhlí také jedním z nejhorších znečišťovatelů ovzduší na světě.

Britský ministr dopravy Grant Shapps v reakci na královniny výroky v televizi Sky News řekl, že „poznámky pronesené v soukromí by měly zůstat soukromými“. Dodal však, že „my všichni toužíme, aby se dosáhlo pokroku, a na COP do Glasgow přijedou stovky lídrů“.

Agentura DPA připomíná, že pro královnu je tabu se veřejně vyjadřovat k politickým tématům. Při tradičním zahajování nového zasedacího období parlamentu přednáší projev, který pro ni připravují členové vlády. Oficiálně se neví, jaký má Alžběta II. vztah k současnému premiérovi Borisi Johnsonovi nebo co si myslí o například o brexitu.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz