Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Farageovi kandidáti chválí Hitlera. Může za to prověřovací firma, čílí se lídr

Britský politik Nigel Farage vede předvolební kampaň. (10. června 2024) foto: AP

Kandidáti britské nacionalistické strany Reform UK vedené Nigelem Faragem čelí kontroverzím. Jeden veřejně chválil nacistického vůdce Adolfa Hitlera, další řekl, že Velká Británie měla před druhou světovou válkou přijmout Hitlerovu nabídku neutrality. Podle Farage jde o selhání renomované společnosti, u níž si strana zaplatila prověření kandidátů.
  15:18

Kandidát Jack Aaron, který označil Hitlera za „geniálního“ a řekl, že „dokázal inspirovat lidi k činům“, rovněž označil invazi ruského diktátora Vladimira Putina na Ukrajinu za „legitimní“. V online příspěvcích tento psycholog také popsal syrského diktátora Bašára Asada jako „jemnou povahu“. Poté řekl, že jeho komentáře jsou psychologickou analýzou, nikoliv chválením jejich činů.

„To je naprostý nesmysl. Je to spíše jako... kdybyste se mě zeptali, víte, byl Hitler dobrý řečník? A já řeknu ano – najednou jsem jeho příznivcem. To je nesmysl,“ řekl dříve Farage k Aaronovým komentářům.

Další kandidát Reform UK, Ian Gribbin, který prohlásil, že Británie měla přijmout nabídku neutrality od Hitlera, také na internetu napsal, že ženy jsou „příživnické pohlaví“ a měly by být „zbaveny zdravotní péče“. Podle BBC také označil Winstona Churchilla za „odporného“ a chválil Putina. K jeho prohlášením Farage dříve uvedl, že se jedná o „hospodské řeči“.

Britské parlamentní volby

Prohlášení vyvolala otázky ohledně procesu prověřování kandidátů Reform UK. Strana, které doufá, že se utká s konzervativci o voliče pravice, stoupá před parlamentními volbami v průzkumech. Farage proto staví kandidáty téměř v každém obvodu, což představuje velkou výzvu.

Jack Aaron:

V úterním rozhovoru Farage ukázal na společnost prověřující kandidáty a obvinil ji z „podrazu“. „Zaplatili jsme velmi vysokou částku renomované prověřovací společnosti, která neodvedla svou práci. Byli jsme politicky podraženi, což nám způsobilo problémy. A já to akceptuji a je mi to líto,“ dodal.

Po volbách, které Británii čekají 4. července, by dosud opoziční Labouristická strana mohla mít v dolní komoře parlamentu 443 ze 650 křesel, uvedl v týdnu model založený na rozhovorech s desetitisíci voličů. Konzervativci podle modelu agentury Survation získají ve volbách pouze 83 mandátů, což by byl jejich nejhorší výsledek za více než sto let. Straně Reform UK její model přisuzuje maximálně jednotky křesel včetně vítězství v obvodu, kde kandiduje Farage.

Ian Gribbin:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!