Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražda konzervativního poslance Amesse v kostele u Londýna. Teroristický čin, oznámila policie

Svět

  15:13aktualizováno  16. října 11:09
Pětadvacetiletý útočník v pátek na setkání s voliči nedaleko Londýna ubodal britského konzervativního poslance Davida Amesse. Ten později svým zraněním podlehl. Policie pachatele na místě zatkla a obvinila jej z vraždy. Útok pak označila za teroristický čin. Nyní vyšetřuje možný motiv „spojený s islámským extremismem“. Politici na Amesse vzpomínají jako na laskavého a vlídného kolegu.

K útoku došlo na pravidelném setkání s voliči v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna. Krátce po Amessově příjezdu vytáhl pětadvacetiletý muž nůž a začal do Amesse bodat. 

Zdravotníci se poslance zhruba dvě hodiny snažili zachránit přímo na místě, ale nepodařilo se jim to. Politik nakonec svým zraněním podlehl. Atentát se stal v okrsku Southend West, který Amess v parlamentu zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. 

Policie se v době incidentu nedomnívala, že nebezpečí hrozí ještě někomu dalšímu. Útočníka na místě zatkla a ohlásila, že po nikom jiném už nepátrá. „Viděl jsem, jak někoho vyvádějí ven a nakládají do policejního auta. Později nás někdo, kdo byl uvnitř, informoval, že sira Davida několikrát pobodali a (zdravotníci) se ho nyní snaží zachránit,“ řekl svědek.

V noci z pátku na sobotu policie sdělila, že šlo o teroristický čin. Zadrženého muže, který je podle televize Sky News britským občanem somálského původu, obvinila z vraždy. 

„Jako součást vyšetřování policisté v současné době provádějí prohlídky na dvou adresách v oblasti Londýna a tyto prohlídky pokračují,“ informovala. Televize pak také uvedla, že vyšetřovatelé zkoumají možný motiv „spojený s islámským extremismem“.

Opravdový poslanec a obětavý kolega

Politik a otec pěti dětí patřil k dlouholetým a hlasitým odpůrcům setrvání Británie v Evropské unii, účastnil se kampaně za brexit. Jeho kolegové z parlamentu na něj však především vzpomínají jako na vlídného, laskavého a pracovitého muže.

„Ztratili jsme skvělého státního zaměstnance, velmi oblíbeného přítele a kolegu,“ uvedl britský konzervativní premiér Boris Johnson. Ten připomněl také Amessovu téměř čtyřicetiletou nepřetržitou službu lidem z Essexu a z celé země. Zavražděný politik podle premiéra během své kariéry pomohl mnoha lidem a aktivně prosazoval zákony na ochranu zdraví lidí i zvířat.

Útok na sociálních sítích ještě před zprávou o Amessově smrti komentovalo množství britských politiků. „Děsivá a hluboce šokující zpráva. Myslím na Davida, jeho rodinu i zaměstnance,“ uvedl třeba lídr opozičních labouristů Keir Starmer.  

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová nejdříve Amessovi popřála uzdravení, po jeho smrti pak napsala, že „zvolené zástupce napříč spektrem dnes spojí smutek a šok“. „V demokracii politici musejí být přístupní a otevření přísné kontrole, ale nikdo si nezaslouží, aby mu vzali život během práce pro své voliče a jejich zastupování,“ uvedla.

„Inteligentní muž a opravdový poslanec, který přišel o život, když sloužil voličům, pro než po celou svou kariéru neúnavně pracoval,“ napsal na Twitteru ministr dopravy Grant Shapps.

Konzervativní poslankyně Tracey Crouchová napsala, že má „zlomené srdce“. „Mohla bych popsat stohy papíru o tom, jak byl sir David jedním z nejlaskavějších, nejsoucitnějších a nejoblíbenějších kolegů v parlamentu. Ale nemůžu. Je mi špatně. Jsem ztracená,“ tweetovala. „Odpočívej v pokoji. Z parlamentu dnes zmizelo malé světýlko. Budeš nám chybět,“ dodala.

Ministr bydlení Michael Gove smrt Amesse popsal jako „srdceryvně smutnou“. „Otřesná, otřesná zpráva. Byl to dobrý a jemný muž, dával najevo vlídnost a soucit všem okolo, každým jeho slovem i činem prostupovala laskavost. Ve svém srdci jsem s jeho rodinou,“ uvedl.

Své zděšení z útoku vyjádřila mimo jiné i Nadace Jo Coxové, čili organizace, která vznikla po vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové. Tu v červnu 2016, v době probíhající kampaně před referendem o vystoupení Británie z Evropské unie, zastřelil extremista Thomas Mair.

V Británii zavraždili poslankyni, kampaň kolem brexitu se zastavila

Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí tehdy třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával „Smrt zrádcům, svoboda Británii“. Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

„Myslím teď na Davidovu rodinu. Teď jde výhradně o ně. Všechno se mi vrací. Bolest, ztráta, ale také kolik lásky nám veřejnost vyjádřila po ztrátě Jo. Doufám, že můžeme učinit to samé pro Davida,“ uvedl manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox.


Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat