Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sto tisíc vepřů nemá kdo porazit. Británii chybí řezníci, vláda je zkouší nalákat na víza

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Velká Británie nabídne šestiměsíční pracovní víza pro 800 řezníků ze zahraničí, aby zabránila tomu, že bude nutné vepře utrácet ve velkém. Země se potýká s nedostatkem řidičů kamionů, ale i brigádníků na polích a dalších pracovníků, což vede ke komplikacím v dodavatelských řetězcích. Ministr životního prostředí však trvá na tom, že za problémy nemůže brexit.
  20:05

Britští zemědělci tvrdí, že kombinace dopadů brexitu a pandemie covidu-19 vedla k exodu východoevropských pracovníků z jatek a od zpracovatelů masa. Zůstává jim tak zhruba 120 tisíc vepřů, které nemá kdo porazit.

Za sbírání brokolice 900 na hodinu. Británii zoufale chybí další pracovníci

„Povolíme řezníkům na jatkách a lidem pracujícím při zpracování vepřového přijít sem na omezenou dobu nejvýše šesti měsíců na základě programu pro sezónní pracovníky,“ řekl ve čtvrtek ministr životního prostředí George Eustice. 

„To nám pomůže vyřešit náš nynější problém, kdy se prasata nahromadila na farmách,“ dodal. Tvrdí, že brexit není hlavní příčinou toho, že v Británii chybí pracovní síla. 

„V produkci vepřového i dalších částech potravinářského průmyslu ubylo mnoho pracovníků, protože mnoho občanů Evropské unie odešlo během pandemie, to nemá nic společného s brexitem,“ řekl Eustice. „Měli právo tu zůstat, ale mnoho z nich se rozhodlo odejít a být s rodinou během těžkých časů pandemie,“ uvedl.

Kromě nedostatku pracovních sil v potravinářském sektoru v Británii chybí i řádově desetitisíce řidičů nákladních aut. V uplynulých týdnech kvůli tomu musely zavřít nebo omezit provoz některé čerpací stanice v zemi, pohonné hmoty na ně neměl kdo dovézt. 

Vláda Borise Johnsona už oznámila plány vydat dočasná víza pro pět tisíc řidičů kamionů a pět a půl tisíce pracovníků v drůbežářském průmyslu. Kabinet ovšem chce, aby firmy investovaly do britských zaměstnanců a nespoléhaly se na levnou pracovní sílu ze zahraničí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat