Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká koalice má mezi Němci rekordní podporu. Znovu by nevolili

Svět

  11:18
BERLÍN - Ačkoli kancléřka Angela Merkelová stále sonduje, s kým zahájí koaliční jednání o vytvoření příští německé vlády, většina Němců má jasno: v průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD jich rekordní počet podpořil vznik takzvané velké koalice kancléřčiných konzervativců (CDU/CSU) se sociálními demokraty (SPD). Vládní spojení Merkelové se Zelenými stejně jako nové volby většina Němců nechce.

Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová s lídrem křesťanských socialistů Horstem Seehoferem. foto: Reuters

Za dobré, nebo dokonce velmi dobré považuje vytvoření velké koalice podle ARD 66 procent Němců, opačný názor má 33 procent. Nadpoloviční podporu má vznik této koalice rovněž u stoupenců CDU/CSU a SPD. Jejich vládní spolupráce je také považována za nejpravděpodobnější vyústění povolebních vyjednávání a upřednostňuje ji i kancléřčina unie, která s SPD vládla naposledy v letech 2005 až 2009.

VÍCE ZDE:

Aby Merkelová premiérově vytvořila společný kabinet se Zelenými, si podle ankety přeje 37 procent Němců. To je sice také dosud nejvyšší podpora v takzvaném německém trendu televize ARD, 61 procent tuto "černo-zelenou" koalici ale stále hodnotí negativně. Podobně se Němci dívají také na případné nové volby: dvě třetiny jsou proti, třetina by se jim nebránila.

Favorit? CDU/CSU

Pokud by na ně přece jen došlo, vyhrála by je podle průzkumu znovu s přehledem unie CDU/CSU se 42 procenty hlasů před SPD (26 procent), postkomunistickou Levicí (devět procent) a Zelenými (osm procent). Do Spolkového sněmu by se stejně jako ve volbách 22. září těsně nedostala eurokritická Alternativa pro Německo, která má aktuálně podporu 4,5 procenta voličů, i dosud vládní svobodní demokraté, jejichž preference klesly na tři procenta.

Anketa pro ARD také potvrdila přetrvávající podporu Němců pro požadavek bavorské CSU na zavedení mýtného na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, tedy i Čechy. Ačkoli je tento kontroverzní návrh podle prvních expertů i Bruselu v rozporu s evropským právem, podporuje ho 62 procent Němců a nesouhlasí s ním jen 35 procent.

O tom, s kým zahájí CDU/CSU koaliční jednání, se nejspíš rozhodne příští týden po druhém kole sondážních rozhovorů konzervativců s SPD a Zelenými. Dnes by o možném vzniku velké koalice mohli neveřejně hovořit předsedové CDU, CSU a SPD.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...