Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velké koalici v Německu může zabránit spor o sňatky homosexuálů

Svět

  18:00
BERLÍN - Místopředsedkyně německé sociální demokracie (SPD) Manuela Schwesigová pohrozila zablokováním koaličních jednání s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Reagovala tak na odmítavý postoj konzervativců k zavedení manželství pro homosexuální páry a umožnění adopce. S odvoláním na účastníky vyjednávacích týmů to v úterý uvedl deník Die Welt.

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání o vytvoření vládní koalice foto: Reuters

V Německu mohou od roku 2001 homosexuální páry uzavírat registrované partnerství, které ale není ve všech ohledech rovnocenné s manželstvím. SPD požaduje, aby homosexuálové mohli vstupovat i do manželství. Zároveň žádá, aby páry lidí stejného pohlaví mohly adoptovat děti.

Podle zdrojů Die Welt je CDU/CSU ochotna přistoupit na částečnou adopci, kdy si jeden z homosexuálních partnerů osvojí dítě druhého. Další rozšíření práv pro homosexuály ale považuje za nepřijatelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli sporu byla v noci na úterý předčasně ukončena schůzka expertů na rodinu z CDU/CSU a SPD. "Za těchto okolností nemohu doporučit členům SPD, aby podpořili koaliční dohodu," prohlásila následně Schwesigová. Postoj členů SPD je přitom pro vznik velké koalice zásadní. Vstup strany do vlády totiž musí potvrdit vnitrostranické referendum.

Delegace SPD na povolebním jednání

Sporné body

Dosud byly hlavní sporné body mezi CDU/CSU a SPD v jiných oblastech než v rodinné politice. Konzervativci a socialisté se přeli zejména o návrh SPD na zavedení plošné minimální mzdy a o návrh CSU na zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční řidiče osobních aut.

Strany se zatím nesjednotily ani na postoji k referendu o evropských otázkách. Ministr vnitra z CSU Hans-Peter Friedrich a představitel SPD Thomas Oppermann sice po pondělním jednání společně oznámili, že by voliči měli dostat možnost hlasovat o důležitých evropských otázkách, zprávu o dohodě ale dnes v časopisu Der Spiegel popřel zástupce CDU Günter Krings. Zveřejněný text je podle něj jen pracovní materiál, konečné rozhodnutí ale v dané oblasti zatím nepadlo.

Blok CDU/CSU drtivě zvítězil v zářijových volbách. Ve Spolkovém sněmu, který má nyní 631 poslanců, mu ale k naprosté většině hlasů chybí pět mandátů. Navíc přišel o svého dosavadního koaličního partnera, když se liberální FDP do parlamentu nedostala. Kvůli tomu jedná o vytvoření koalice s druhou nejsilnější parlamentní frakcí, tedy se sociálními demokraty. Velká koalice pod vedením Merkelové už zemi vládla v letech 2005 až 2009.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Prodej bytu 2+1 v centru Ledče nad Sázavou
Prodej bytu 2+1 v centru Ledče nad Sázavou

Jaroslava Haška, Ledeč nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
2 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat