6. prosince 2017 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velké vojenské manévry USA, Ruska a Číny. Všude kolem atomového Kima

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Bombardér B1-B přelétá v doprovodu stíhaček F-16 a F-15 nad Korejským... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombardér B1-B přelétá v doprovodu stíhaček F-16 a F-15 nad Korejským... | foto: Reuters

SOUL/PRAHA Poté, co KLDR minulý týden provedla svůj nejvyspělejší balistický test, pořádají v­ sousedství Korejského poloostrova rozsáhlé manévry a prověrky bojové pohotovosti USA, Rusko i­ Čína. Po šesti letech také zamířil do Pchjongjangu vysoký diplomat OSN.

Na souši, na moři i­ ve vzduchu. Tam všude v těchto dnech pořádají opulentní demonstrace síly Spojené státy, Rusko a­ Čína. Vůči Severní Koreji, která minulý týden provedla svůj zatím poslední a nejvyspělejší balistický test, ale i vůči sobě navzájem. Sousedství Korejského poloostrova tak aktuálně připomíná jedno velké cvičné bojiště.

Minulé úterý Pchjongjang úspěšně otestoval nový typ rakety, jež dosáhla výš než jakákoliv dřívější severokorejská střela. A­ pokud by byla odpálena pod menším úhlem, mohla by podle analytiků zasáhnout i pevninu Spojených států. Je sice otázkou, jakou hlavici vlastně tato raketa nesla, v ­každém případě Washington nebere hrozbu na lehkou váhu. Před víkendem se poprvé od konce studené války na Havaji cvičně rozezněly sirény.

A jak se nechal slyšet hlavní poradce Bílého domu pro národní bezpečnost H.­R. McMaster, šance na válku se Severní Koreou prý rostou každým dnem. „Pokaždé když (Kim Čong-un) provede balistický nebo jaderný test, zlepšuje se,“ prohlásil s odkazem na rostoucí hrozbu v podobě severokorejského režimu na bezpečnostním fóru v Kalifornii.

Průběh letu mezikontinentální balistické rakety.
Severokorejský diktátor a příslušníci úzkého vedení armády KLDR.

Není to poprvé, kdy se Washington pod taktovkou prezidenta Donalda Trumpa uchyluje k­ takto vyhrocené rétorice. Kvůli neutuchajícím výpadům Pchjongjangu se ale dostává pod stále větší tlak, aby začal jednat.

Cestu diplomata žádala KLDR

Na pozadí mimořádně vyostřené situace zamířil včera po šesti letech přímo do Severní Koreje vysoký diplomat OSN. Náměstek generálního tajemníka pro politické záležitosti Jeffrey Feltman, předtím dlouhá léta prominentní americký diplomat, bude do pátku v KLDR jednat mimo jiné s ­tamním ministrem zahraničí a ­dalšími představiteli. Podle OSN to byl Pchjongjang, kdo návštěvu inicioval ještě v září na okraj Valného shromáždění. Definitivní potvrzení přišlo teprve nyní. Aktuálně v Severní Koreji pracuje pro šestici specializovaných agentur OSN, včetně rozvojového a potravinového programu, asi 50členný personál.

V souvislosti s tím, že žádost přišla ze severokorejské strany, ale vyvstávají pochybnosti, že by čtyřdenní návštěva diplomata OSN snad mohla přímo přispět k­ uklidnění vyhrocených vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy. S tím, jak se kolem KLDR utahuje sankční smyčka a ­panuje snaha dostat tamní režim do totální hospodářské izolace, je možné, že spíš Pchjongjang hodlá požádat o humanitární dodávky potravin nebo ropy.

Američtí raptoři i­ ruští ­obrněnci

Tento týden americké letectvo a ­námořnictvo spolu s jihokorejskými silami zahájily na jihu poloostrova rozsáhlé cvičné manévry. Zúčastnit se jich má do pátku na 12 tisíc příslušníků amerických sil a na 230 letounů, mezi nimi šest amerických stíhaček F-22 Raptor s technologií stealth pro obtížnou zjistitelnost radary.

USA poslaly i bombardér

Nad územím Jižní Koreje ve středu přeletěl americký strategický bombardér B-1B. Vzlétl z amerického tichomořského ostrova Guam.

V pohotovosti jsou – částečně i­ v ­reakci na americké manévry v­ pohraničních oblastech – také Číňané a Rusové. Peking v pondělí vyslal své stroje k přeletům nad Žlutým a Východočínským mořem a ­prověřoval bojovou pohotovost u systému včasného varování, včetně nasazení stíhaček nebo střel země–vzduch. Rusko, které od KLDR dělí pozemní hranice o­ délce 17 kilometrů, avizovalo manévry na Dálném východě. Už minulý týden námořnictvo nacvičovalo v­ Přímořském kraji vylodění a­ nyní asi tisíc příslušníků námořní pěchoty z tichomořské flotily zamíří vedle něj i na Kamčatku, kde se budou cvičit také s obrněnými vozidly.

Jak Rusko, tak Čínu dlouhodobě dráždí pokračující severokorejský jaderný a balistický program. Obě země ovšem viní Washington, že situaci eskaluje a Pchjongjang provokuje společnými manévry s ­jihokorejskými silami.

  • 29Diskuse
Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz