Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velkolepé loučení s Jacksonem, zpěvákova dcera dojala fanoušky

Svět

  18:32aktualizováno  8. července 8:10
LOS ANGELES - Tisíce fanoušků amerického zpěváka Michaela Jacksona, který zemřel 25. června ve věku 50 let, se v úterý s "králem popu" loučily v Los Angeles na veřejném smutečním obřadu. Další stamiliony lidí po celém světě pohřeb sledovaly v televizi.

Rozloučení s Michaelem Jacksonem. foto: ČTK

Během skoro tříhodinnového ceremoniálu se v hale Staples Center  střídaly projevy s hudebními vystoupeními. Přítomni byli členové Jacksonovy rodiny, včetně jeho dětí, řada celebrit a na 20.000 diváků.

Pohřeb jsme sledovali minutu po minutě.

Rozloučení s Michaelem Jacksonem.

Veřejné rozloučení se zpěvákem zahájil americký zpěvák Smokey Robinson přečtením vzkazu od bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. "Byl naším blízkým přítelem ... Michael byl obrem a legendou hudebního průmyslu. Má žena a já truchlíme s miliony lidí na světě," citoval Mandelova slova.

Za zpěvu gospelového sboru byla pak před pódium, kterému dominoval nápis "S láskou vzpomínáme na Michaela Jacksona - krále popu (1958 - 2009)", donesena rakev se zpěvákovými ostatky. Po následujícím krátkém projevu duchovního Luciouse Smithe vystoupili zpěváci Mariah Careyová a Trey Lorenz s Jacksonovou písní I'll Be There. Po proslovu zpěvačky Queen Latifahové, která Jacksona označila za největší hvězdu na světě, zazpíval Lionel Richie.

Moonwalk, to bylo kouzlo
Na Jacksona zavzpomínal i zakladatel hudebního vydavatelství Motown Berry Gordy. "Když dělal svůj kultovní moonwalk (měsíční chůzi), byl jsem šokován. Bylo to kouzlo," prohlásil Gordy, který ale připomněl i některé těžké chvíle zpěvákova života. Sestřih Jacksonových klipů a záběrů z jeho života předcházel vystoupení zpěváka Stevieho Wondera. "Tohle je chvíle, které jsem se nechtěl nikdy dožít ... potřebujeme Michaela tady, ale bůh ho asi potřeboval naléhavěji," řekl Wonder.

Společně na Jacksona vzpomínali hvězdní basketbalisté Kobe Bryant a Magic Johnson. Jennifer Hudsonová poté zazpívala Jacksonovu Will You Be There, v jejímž závěru zazněl z reproduktorů Jacksonův hlas, což vehnalo řadě přihlížejících slzy do očí.

Fanoušci vzdávají hold památce Michaela Jacksona.

Vášnivá řeč duchovního Ala Sharptona si opakovaně vysloužila potlesk publika. "Byl to Michael Jackson, který dokázal sbližovat černé, bílé, Asijce a Latinoameričany ... Od svého dětství do dneška žil svůj sen a nikdy se ho nevzdal. Tím změnil svět," prohlásil Sharpton. Dojatě vzpomínala i herečka Brooke Shieldsová, která vyprávěla, jak Jacksona poprvé ve svých 13 letech potkala. "Museli jsme oba dospět brzy, ale když jsme byli spolu, byly jsme malé děti, které se radovaly ... Michael miloval smích," řekla viditelně pohnutá Shieldsová.

Tatínek byl nejlepším rodičem, řekla Jacksonova dcera
Mezi dalšími osobnostmi, které během obřadu vystoupily, byli Martin Luther King III a Bernice Kingová, děti bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga, Jacksonův bratr Jermaine Jackson nebo republikánská politička Sheila Jacksonová Leeová, která chce v Kongresu představit rezoluci o Jacksonovi. Na pódiu se objevil také dvanáctiletý Shaheen Jafargholi, kterého si Jackson pozval jako hosta na své plánované londýnské koncerty.

Před koncem obřadu zaznělo společné We Are The World a Heal The World. V úplném závěru ještě vystoupili členové Jacksonovy rodiny. Krátce, ale velmi emotivně, vyjádřila své city zpěvákova jedenáctiletá dcera Paris Katherina Jacksonová. "Tatínek byl nejlepším rodičem, kterého si je možné představit. Chtěla jsem jenom říct, jak moc ho miluji," řekla se slzami v očích. Obřad skončil krátkou modlitbou.

Zpěváka si vedle účastníků rozloučení v Los Angeles připomínaly i miliony dalších Američanů. Davy se jich shromáždily na newyorském Times Square a také ve čtvrti Harlem. Do městečka Gary v Indianě, kde se zpěvák narodil, přicházeli fanoušci po celý den a vzpomínalo se i v Detroitu nebo Washingtonu.

Policie očekávala, že pohřeb do ulic Los Angeles přilákala celkem na čtvrt milionu lidí. Řada z nich přicestovala ze zahraničí, mimo jiné z Francie či Brazílie. Aerolinky v uplynulých dnech zaznamenaly zvýšený zájem o letenky do Los Angeles, výrazně vzrostl i počet rezervací místních hotelů.

Pohřeb Michaela Jacksona. Na velkém pódiu mluví Queen Latifa, zatímco na obrazovce běžely snímky Jacksona.

Podle některých odhadů by turisté mířící na rozloučení s Jacksonem mohli místní ekonomice přinést čtyři miliony dolarů (asi 74 milionů korun).

Jackson byl jednou z nejúspěšnějších osobností populární hudby všech dob. Jeho desky se prodávaly po desítkách milionů kusů. V posledních letech jeho popularita poněkud klesla, ale jeho skon zájem o jeho nahrávky znovu oživil.

Smrt padesátiletého umělce 25. června zastihla v době, kdy se připravoval na nové turné. Její příčina nebyla dosud oficiálně stanovena.

Pohřeb Michaela Jacksona.

K Jacksonovi se během své návštěvy Moskvy pro televizi CBS vyjádřil i americký prezident Barack Obama. "V naší populární kultuře jsou někteří lidé, kteří prostě uchvátí lidskou představivost. A po smrti se stanou ještě většími," prohlásil Obama.

Poslední rozloučení s Jacksonem bude podle mluvčího starosty Los Angeles stát 1,5 až 4 miliony dolarů (asi 28 až 74 milionů korun). Největší kalifornské město však kvůli svému již tak vysokému zadlužení žádá na internetových stránkách umělcovy fanoušky, aby na úhradu přispěli ze svého.

Jedna z posledních zkoušek na plánované londýnské letní koncerty.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...