Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nebylo to tajemství.‘ Velvyslanec připustil nátlak na Kyjev na pokyn Trumpa

Ambasador Gordon Sondland svědčil před kongresovým výborem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ambasador Gordon Sondland svědčil před kongresovým výborem. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického rivala Joea Bidena, a každý z vedení Trumpovy administrativy včetně ministra zahraničí Mikea Pompea či viceprezidenta Mikea Pence o této politice šéfa Bílého domu věděl. Ve středu to při veřejném slyšení před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb prohlásil americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland.

Řekl také, že sám na Ukrajinu z Trumpova příkazu vyvíjel tlak a rovněž podle prezidentova nařízení v této věci spolupracoval s Trumpovým osobním právníkem Rudym Giulianim. Sněmovna vyšetřuje Trumpa kvůli možnému porušení pravomocí, za což mu v krajním případě teoreticky hrozí sesazení z funkce; takový závěr je ale vzhledem k rozložení politických sil v Kongresu nepravděpodobný.

„Každý o tom věděl. Nebylo to žádné tajemství. Každý byl informován e-mailem z 19. července, několik dní před prezidentovým (Trumpovým) telefonátem (s hlavou ukrajinského státu). Jak jsem sdělil týmu, řekl jsem předem (ukrajinskému) prezidentovi (Volodymyru) Zelenskému, že rozběhnutí plně transparentního vyšetřování a jak nenechat kámen na kameni jsou nezbytnými tématy jeho rozhovoru s prezidentem Trumpem,“ uvedl Sondland.

Trump se Zelenským telefonicky jednali 25. července a během tohoto hovoru šéf Bílého domu mluvil o vyšetřování Bidena a jeho syna Huntera. Sondland, který telefonátu přítomen nebyl, na základě informací, které tehdy měl, prý považoval rozhovor za dobrý. Při zpětném pohledu vnímá ale jako zvláštní, že o něm nebyl podrobně informován. „Nyní vystupují lidé, kteří říkají, že z hovoru měli pochybnosti. Nikdo z nich mi ale o těch pochybnostech neřekl v době, kdy by bylo užitečné to vědět,“ poznamenal.

‚Three amigos‘

Podle svých slov Sondland neměl radost ze spolupráce s Giulianim. „Nechtěli jsme, aby do toho Giuliani vstoupil. Byl jsem tehdy stejně jako dnes přesvědčen, že ženy a muži z ministerstva zahraničí, ne prezidentův osobní právník, by měli nést odpovědnost za ukrajinské záležitosti,“ řekl velvyslanec. Dodal, že s Giulianim na prezidentův pokyn spolupracoval on, bývalý zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Kurt Volker a americký ministr energetiky Rick Perry.

Tato trojice je médii označována jako three amigos (tři přátelé), neboť společně vedli Trumpovu alternativní politiku vůči Ukrajině. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání „špíny“ na Bidena.

V prohlášení před sněmovním výborem ve středu Sondland potvrdil, že ve vztahu k Ukrajině americký prezident postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco). Kompromitující informace o Bidenovi vázal hlavně na souhlas s návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. „Položíme-li si otázku, zda to bylo něco za něco, pak odpověď zní ano,“ řekl Sondland. „Giulianiho požadavkem bylo v duchu quid pro quo zařídit návštěvu prezidenta Zelenského v Bílém domě,“ konstatoval.

Sondland poslancům řekl, že 26. července s americkým prezidentem z Kyjeva telefonicky diskutoval o možném vyšetřování Bidenových aktivit na Ukrajině. Trump hledá důkazy, že jeho předpokládaný volební soupeř nutil v roce 2016 Kyjev, aby zastavil vyšetřování firmy Burisma, v níž působil Bidenův syn Hunter. Den před rozhovorem se Sondlandem šéf Bílého domu telefonicky hovořil se Zelenským.

Gordon Sondland během sněmovního slyšení.
Velvyslanec USA při EU Sondland.

Demokratický předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff, který veřejné slyšení pořádá, k Sondlandově výpovědi řekl, že ukazuje, jak Trump upřednostňoval svůj osobní a politický prospěch nad zájmy Spojených států. Kongresman Devin Nunes, který je nejvýše postaveným republikánem ve výboru, naopak obvinil demokraty, že činí falešná obvinění. Nunes také řekl, že jeho republikáni z výboru chtějí předvolat Bidenova syna Huntera a také člověka, který ukrajinskou kauzu vynesl na veřejnost. Identita této osoby veřejnosti známa není.

Výpověď Sondlanda, kterého demokraté kvůli rozporům v předchozích svědectvích považují za nejméně důvěryhodného svědka, americká média ostře sledují. Sondland je totiž zatím jediným vypovídajícím svědkem, který měl v ukrajinské politice přímý přístup k prezidentovi. Je také jediným představitelem administrativy, který přiznal souvislost mezi pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině s vyšetřováním Bidena. Televize CNN již poznamenala, že Sondlandova středeční výpověď rozhodně pro Bílý dům příjemná nebude.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesli. I s jeho kamarádkou Janou. Věznili je několik dní ve speciálně upravené garáži. Dnes...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!