18. července 2016 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velvyslanec USA: Tvrzení, že USA byly za pučem, poškozuje vztahy

Fethullah Gülen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fethullah Gülen. | foto: Facebook Fethullaha GulenaReprofoto

ANKARA/PRAHA Tvrzení médií či veřejných osobností, že Spojené státy podporovaly pokus o vojenský převrat v Turecku, jsou „naprosto nepravdivá“. V pondělí to uvedl americký velvyslanec v Turecku John Bass. Podobné spekulace podle něj poškozují vzájemné přátelství dvou členských států NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i další turečtí představitelé označili za strůjce převratu duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhodobě v exilu v USA. Gülen jakákoli obvinění popřel a naznačil, že převrat v Turecku mohl být zinscenovaný. Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ale ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Americký velvyslanec ve svém pondělním prohlášení na internetové stránce ambasády uvedl, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout Turecku pomoc při vyšetřování převratu. Jakoukoli žádost o vydání a zváží, jestliže bude obsahovat potřebné právní náležitosti.

Turecký prezident spolupracuje s Washingtonem v boji proti Islámskému státu, vzájemné vztahy ale nejsou bezproblémové. Američtí činitelé se kriticky vyjadřují k rostoucí autoritářské vládě tureckého prezidenta, k turecké podpoře islamistických opozičních skupin bojujících proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada i k pomalému pokroku při uzavírání turecké hranice se Sýrií zahraničním bojovníkům.

ČTK

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?