14. ledna 2014 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velvyslankyně Klausová je nekompetentní, postarší teta, hodnotí Sme

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. | foto: ČTK

První rozhovor, který nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová poskytla, podle deníku Sme potvrzuje, že se na svůj nový post vůbec nehodí. A ačkoli ji pouhé označení manželky českého exprezidenta uráží, je tato funkce jediná, která paní Klausové opravdu sedla, hodnotí komentátor Peter Morvay.

"Paní Klausová však hlavně z rozhovoru vychází jako postarší teta, která až doteď žila jen pro svého manžela a jako doplněk jeho kontroverzní kariéry, i politiku vnímala jen přes něj," hodnotí sme.sk rozhovor. V tom Klausová omílala pár nacvičených formulek a dál neměla co říct.

V rozhovoru odmítá, že by její velvyslanecký post byl odměnou od Miloše Zemana za podporu v loňské prezidentské volbě. Tento názor mimo jiné vyjádřil i Zemanův konkurent ve druhém kole Karel Schwarzenberg. "Pokud jde o tuto výčitku, nezakládá se na pravdě." vyjádřila se Klausová v rozhovoru k domnělé protekci.

Stejně tak odmítá zapojení do prezidentské kampaně. "Nezapojila jsem se do prezidentské kampaně. Dostala jsem otázku od televize Prima před druhým kolem volby, koho z kandidátů preferuji. O panu Schwarzenbergovi jsem neřekla jedno jediné slovo," popřela podporu vítězného kandidáta. Přitom otevřeně řekla, že si nepřeje, aby první dáma na Hradě mluvila jen německy a Zemana společně se svým manželem podpořila. 

Více o podpoře Zemana ze strany Klausové čtěte zde:

Server dále kritizuje tvrzení Klausové týkající se jejích předků. "Právě v konfrontaci s tím, jak se Klausovi odvolávali na údajné skvrny příbuzenstva jiných, je náramně trapné, že paní Klausová nemá co říct k úspěšné kariéře svého předka ve službách fašistického i komunistického režimu." Více o předcích Klausové se dočtěte v textu s titulkem Klausův tchán pracoval u tajné policie fašistického Slovenska.

mačMartina Černotová

Najdete na Lidovky.cz