Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vemte moje děti, křičela Češka u záchranného člunu

Svět

  20:55aktualizováno  21:01
ŘÍM/PRAHA - Vysněná dovolená na palubě gigantu Costa Concordia se pro čtyřicetiletou Evu Gervasovou změnila v boj o život. Češka musela zachránit své děti a nakonec i manžela. Skočila s ním do vln i přesto, že je špatný plavec.

Rodina Gervasových (archivní snímek)

Na výlet po moři vyrazily společně s manželi i jejich dvě děti. Rodina, která bydlí nedaleko Benátek, se pro exkluzivní dovolenou rozhodla až po velkém odříkání. „Můj manžel je zedník a já pracuji jako prodavačka v supermarketu, takže nemáme moc peněz,“ popsala Gervasová regionálnímu deníku La Nuova Venezia. „Našetřit na tenhle výlet nebylo jednoduché,“ dodala.

Paradoxní je, že v den, kdy Concordia narazila do útesu u ostrova Giglio, měla rodina plavbu za sebou. V Savoně, kam loď mířila, měla z parníku vystupovat. Gervasová také celý den balila kufry, všechno ale zůstalo na lodi.

ČTĚTE TAKÉ:

„Byla jsem s Francescou v divadle, můj muž byl se synem Alessiem v kajutě, protože se necítil dobře,“ popisuje žena dění pátečního večera. „Když jsme uslyšeli náraz, všude zhasla světla a loď se začala naklánět. Pochopili jsme, že se děje něco vážného,“ pokračuje.

Trvalo chvíli než se rodina našla. Loď byla v tu chvíli již tak nakoloněna, že bylo těžké stát na zemi. „Klouzalo nám to, tak jsme si zuli jsme boty a ponožky, abychom se lépe dostali ke spodnímu můstku. Všichni jsme si pomáhali, udělali jsme řetěz,“ líčí Gervasová dramatické okamžiky.

FOTOGALERIE:

Evakuace z lodi byla podle ní chaotická a rodina se dlouho nemohla dostat do záchranných člunů. „Nikdo z posádky pořádně neměl situaci pod kontrolou,“ tvrdí žena. Když Gervasové už poněkolikáté řekli, že se do člunu všichni nevejdou, vzala záchranu své rodiny do vlastních rukou. V tu chvíli už se lidé na lodi brodili ve vodě po kolena.

„Musíte vzít alespoň mé děti,“ vymohla si žena, když na moře vyplouval další ze záchranných člunů. Sama pak se svým manželem, který neumí plavat, skočila do moře. „Všichni jsme se báli, že se loď najednou převrátí a pohřbí nás,“ vysvětluje.

Nakonec se oběma podařilo doplavat na břeh. Tam se také po několika hodinách setkali se s dětmi – čtrnáctiletým Alessiem a dvanáctiletou Franceskou. „Po několika neúspěšných pokusech jsme je našli v kostele,“ uzavírá žena.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat