Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuela: I gay může být policistou. Ale bez rtěnky a růžové košile

Venezuelská pořádková policie (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelská pořádková policie (ilustrační snímek). | foto: Reuters

CARACAS Homosexuálové se mohou ucházet o členství v řadách venezuelské policie, musejí však před veřejností skrývat svou orientaci. Tímto prohlášením vyvolal tento týden ve venezuelských médiích debatu vysoký policejní úředník odpovědný za modernizaci policejního sboru.

„Homosexuál může být policistou, pokud nebude dávat veřejně najevo svou sexuální orientaci. Protože, představte si policistu, který by chtěl nosit růžovou košili nebo si malovat rty,“ řekl v televizní stanici Globovisión šéf komise pro restrukturalizaci venezuelské policie Freddy Bernal.

Venezuelské zákony zakazují jakýkoli druh diskriminace, práva sexuálních menšin ale tato země zlepšuje pomaleji než další latinskoamerické státy.

Kriminalita ve Venezuele dosáhla alarmujících rozměrů, metropole Caracas je mnohými považována za nejnebezpečnější město světa. Socialistická vláda se kvůli velké zločinnosti rozhodla reformovat policii, a novináři se proto Bernala ptali, kdo by v novém sboru mohl být.

Zdravý chlapec

„Kdokoli by chtěl nastoupit k policii, musí být mladý, schopný, morálně na výši, nesobecký, musí to být zdravý chlapec,“ vypočítal vlastnosti kýženého policisty Bernal.

Jeho prohlášení týkající se homosexuálů vyvolalo řadu negativních reakcí na sociálních sítích i v opozičních médiích, která vládě vyčítají, že nevěnuje otázkám menšin pozornost.

Venezuela na rozdíl od dalších jihoamerických zemí jako je Argentina či Uruguay zatím nijak zákonem nezajistila, aby se vyrovnala některá občanská práva homosexuálů a většinové společnosti. Zákonodárci v minulosti několikrát debatovali o možnosti předložení zákona o registrovaném partnerství, nikdy však na něj nedošlo.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...