Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
10. května 2019 20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuela otevřela hranice s Brazílií. ‚Máme záruky, že naše suverenita bude respektována,‘ řekl ministr

Davy Venezuelců se tlačí přes hranice Kolumbie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy Venezuelců se tlačí přes hranice Kolumbie | foto: Lidovky.cz

PRAHA Venezuelská vláda otevřela v pátek hranice s Brazílií a nizozemským ostrovem Aruba, které uzavřela v únoru poté, co opozice oznámila, že chce přes hranice dostat do země dodávky potravin a léků.

Vláda prezidenta Nicoláse Madura tehdy uzavřela i hranici s Kolumbií a humanitární pomoc označila za snahu o americkou a kolumbijskou intervenci. Hranice s Kolumbií zůstane zatím zavřená, uvedla v pátek vláda.

„Dostali jsme záruky, že naše suverenita bude respektována a že nebude zasahováno do záležitostí, které si mají vyřešit Venezuelané,“ řekl v pátek venezuelský ministr průmyslu Tareck El Aissami při oznámení otevření pozemní hranice s Brazílií a námořní hranice s Arubou.

Ministr rovněž uvedl, že hranice s dalšími zeměmi vláda neotevře, dokud tyto země „nepřestanou s nepřátelstvím a agresí“. Místní média uvedla, že jde o hranice s Kolumbií a s ostrovy Curaçao a Bonaire, což jsou také nizozemská území v Karibiku.

Madurova vláda hranice v únoru uzavřela poté, co opozice oznámila, že 23. února dostane do země humanitární pomoc a vyzvala na ten den k dalším protivládním demonstracím. Dodávky potravin a léků u hranic pocházely z USA, Kolumbie a dalších zemí podporujících opozici. Maduro pomoc odmítl s tím, že ji Venezuelané nepotřebují, a potraviny označil za „zkažené a kontaminované“. Na hranice tehdy poslal vojáky s tím, že humanitární pomoc je snaha o intervenci z USA, které ho chtějí svrhnout.

Muž držící „Molotovův koktejl“ na hranici mezi Venezuelou a Brazílií.
Lidé na hranici mezi Venezuelou a Brazílií házeli kameny.

Na kolumbijsko-venezuelské hranice se tento týden ještě zvýšilo napětí poté, co Bogotá oznámila, že na její území pronikly krátce asi tři desítky venezuelských vojáků. Dnes kolumbijský prezident Iván Duque obvinil venezuelskou vládu, že v příhraniční oblasti poskytuje podporu levicové povstalecké skupině ELN, která vede ozbrojený boj proti kolumbijské vládě. Pro své tvrzení poskytl Duque i důkazy, které ale podle agentury Reuters nelze nezávisle ověřit. Obě země uvedly své armády do stavu nejvyšší pohotovosti.

Napětí mezi Venezuelou a Brazílii vzrostlo letos poté, co v lednu nastoupil do úřadu brazilského prezidenta Jair Bolsonaro. Tento krajně pravicový politik a bývalý armádní důstojník Madurovu vládu ostře kritizuje a zmínil i možnost vojenské intervence.

Většina latinskoamerických zemí, včetně Brazílie a Kolumbie, a také Nizozemsko, stejně jako některé další evropské země, včetně ČR, uznaly od ledna lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatímním prezidentem. Guaidó se jím prohlásil z pozice šéfa parlamentu 23. ledna poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Maduro nazývá Guaidóa loutkou Spojených států, které se ho snaží pučem připravit o moc.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...