Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Venezuela škrtne na svých bankovkách šest nul. Platby se již nevešly na kalkulačku

Svět

  7:31
Caracas - Venezuela se opět chystá odstranit nuly z národní měny, aby zjednodušila každodenní transakce, které se již někdy nevejdou ani na kalkulačku nebo vyžadují několikanásobné použití karty k dokončení nákupu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. V pozadí portréty Simona Bolívara (vlevo) a Huga Cháveze. foto: Reuters

Centrální banka plánuje již v srpnu škrtnou na bankovkách až šest nul, když předchozí vydání bankovek s větší nominální hodnotou problémy způsobené obrovskou inflací nevyřešilo. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na tři informované zdroje.

Facebook zablokoval profil venezuelského prezidenta Madura za šíření dezinformací o covidu

Škrtnutí nul znamená, že jeden dolar (21,5 korun) by nově odpovídal hodnotě 3,2 bolívaru místo dosavadních 3,219 milionu bolívaru.

Venezuela naposledy změnila hodnotu bolívaru v roce 2018. V březnu pak začala tisknout bankovku v hodnotě jednoho milionu bolívarů, která se stala největší bankovkou v historii země. Tato bankovka má však nyní hodnotu jen 0,32 amerického centu a nestačí ani k nákupu šálku kávy. Od roku 2008, nejprve za vlády prezidenta Huga Cháveze a pak současného prezidenta Nicoláse Madura, odstranila země ze své měny již osm nul kvůli obrovské inflaci.

Země neformálně přijala americký dolar pro mnoho každodenních transakcí. Většina Venezuelanů však vydělává pouze bolívary.

Změnu si vyžádaly hlavně firmy. Ty upozornily vládu, že věci jako placení daní a další účetní operace se pro ně staly nesmyslně složité.

V USA odsoudily majitele aerolinek, který po světe přepravoval venezuelského autoritáře Madura

Venezuelská centrální banka nezveřejňuje pravidelné údaje o inflaci. Podle indexu Café con leche vytvořeného agenturou Bloomberg, který sleduje vývoj cen kávy s mlékem v pekárně v Caracasu, nyní meziroční inflace činí 2339 procent. Klesla tak z více než 300 000 procent v roce 2019. Ve srovnání s předchozím měsícem v květnu ceny stouply o 20 procent.

Venezuelská ekonomika možná již dosáhla svého dna, kterému předcházelo sedm let hospodářského poklesu. Za tu dobu se domácí měna stala prakticky bezcennou kvůli propadu cen ropy a nekontrolovaným vládním výdajům. Pod tlakem amerických sankcí byla vláda nucena zrušit kontrolu nad některými cenami, snížit dotace na zboží, včetně benzinu, a odstranit mnohá devizová omezení, což by mohlo umožnit zemi vrátit se v letošním roce k růstu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!