15. dubna 2013 7:16, aktualizováno  8:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuelané poslechli vůli Cháveze. Prezidentem je jeho nástupce

Novým prezidentem venezuely se stal Nicolás Maduro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým prezidentem venezuely se stal Nicolás Maduro | foto: Reuters

CARACAS Novým prezidentem Venezuely se stal Nicolás Maduro, kterého si jako svého loajálního nástupce vybral před svou nedávnou smrtí radikálně levicový a protiamerický Hugo Chávez. Vyplynulo to podle volební komise z oficiálních výsledků nedělních prezidentských voleb v této latinskoamerické zemi. Vítězství bylo ale velmi těsné a kandidát opozice výsledek neuznal. V Caracasu jsou již prý demonstrace.

"Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli," prohlásil Madura před davem příznivců, kteří se sešli u prezidentského paláce v Caracasu. Na adresu opozice řekl, že nechce násilí a že žádá volební komisi, aby sčítání hlasů překontrolovala.

Henrique Capriles

Henrique Capriles

Jeho opoziční vyzývatel Henrique Capriles, prohlásil, že výsledek neuznává a že žádá důsledné přepočítání všech odevzdaných hlasů. Je přesvědčený, že volby vyhrál on. Již krátce před oznámením výsledku prohlásil, že hlasování provázely podvody. Hovořil dokonce o jakémsi spiknutí.

V hlavním městě Caracasu podle Reuters Madurovi přívrženci začali oslavovat vítězství i ohňostroji, zatímco podporovatelé opozice začali protestovat po ulicích proti podle nich zfalšovanému výsledku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ústřední volební komise upřesnila, že Maduro obdržel 50,66 procenta hlasů.

Po ukončení sčítání odevzdaných hlasů komise podle Reuters zdůraznila, že výsledek je "nezvratný". Komise vyzvala obyvatele, aby respektovali volební výsledek a zůstali doma. Na klid v ulicích dohlíží od víkendu na 150.000 příslušníků bezpečnostních sil.

Průzkumy dávaly padesátiletému bývalému řidiči autobusu a odborářskému předákovi Madurovi náskok od deseti do 20 procentních bodů. Ale v závěru kampaně jedna sondáž ukázala, že původní velký náskok favorita se smrskl na jen sedmiprocentní rozdíl. Nakonec vyhrál podle AP jen o asi 300.000 hlasů, přičemž se bojovalo o hlasy téměř 19 milionů voličů.

VÍCE o volbách:

Vládní kandidát a úřadující prezident Maduro nastupoval do klání z pozice "jediného garanta" zachování sociálních programů, financovaných z ropných výnosů. Díky této štědrosti se nejchudší vrstva země během 14 let Chávezovy éry podle hospodářské komise OSN ztenčila z poloviny na 29 procent obyvatelstva.

Čtyřicetiletý právník a stoupenec tržní ekonomiky Capriles sliboval mimo jiné, že skoncuje s "dárky" pro Kubu a další spojence levicového režimu, který výnosů z těžby více než 100.000 barelů ropy denně využíval k "petro-diplomacii" a budování regionálního vlivu Venezely.

Kdo je Nicolás MADURO

  • dříve pracoval jako řidič autobusu MHD v metropoli Caracasu
  • má syna Nicoláse a dvě vnučky Paulu a Sofíu
  • jeho manželka je prívnička Cilia Floresová
  • v Chávezově blízkosti se Maduro objevoval již od devadesátých let a významně přispěl k jeho prvnímu zvolení prezidentem v roce 1998
  • v roce 1999 byl poprvé zvolen do parlamentu, jehož členem byl do srpna 2006, kdy se stal ministrem zahraničí
  • Maduro se zviditelnil i jako šéf odborů
  • byl šéfem diplomacie i viceprezidentem
  • někdy mu říkají "Chávezův syn" - kampaň vybudoval na kultu před měsícem zesnulého prezidenta Huga Cháveze
  • zřejmě půjde v Chávezových šlépějích - očekává se pokračování široké státní kontroly hospodářství, finanční pomoc spřízněným zemím, zejména Kubě, či rozvíjení vztahů s Ruskem a Čínou
  • podle opozice je ale Maduro "jen špatnou imitací" Cháveze, který zemi vládl 14 let
Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.