5. srpna 2017 18:26, aktualizováno  23:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vojáci ve Venezuele obsadili dům kritičky prezidenta Madura. Přišla o místo

Odvolaná venezuelská generální prokurátorka  Luisa Ortega | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaná venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortega | foto: Reuters

CARACAS Venezuelské Ústavodárné shromáždění, které vzniklo z nedávných kontroverzních voleb, v sobotu odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou. Ta dlouhodobě viní vládu prezidenta Nicoláse Madura z nedemokratických postupů a za neústavní označila i vznik Ústavodárného shromáždění. Ortegová odmítla opustit úřad. Své odvolání Ústavodárným shromážděním označila za převrat a porušení ústavy.

V sobotu také několik desítek vojáků obsadilo budovu generální prokuratury a brání jejím zaměstnancům ve vstupu do budovy.

Ortegová, která dříve patřila k zastáncům socialistické vlády, ji v posledních měsících kritizovala za řadu neústavních kroků. Ústavě odporuje podle ní i způsob vzniku nového orgánu, který jí v sobotu odvolal. Jeho vznik kritizovala i opozice a řada zemí, včetně USA. Neuznala ho ani EU.

Opozice už dříve vyjadřovala obavy, že nový orgán pomůže současnému prezidentovi k upevnění autoritářské vlády, a proto volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala. Opozice už dříve také varovala, že jedním z prvních kroků nového shromáždění bude odvolání Ortegové. Panují obavy, že dalším bude rozpuštění parlamentu, v němž má od loňska většinu opozice a jehož práci už přes rok blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz