Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opozice už nemá právo účastnit se prezidentských voleb, říká venezuelský prezident Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | foto: Reuters

CARACAS/PRAHA Venezuelská opozice nemá právo se účastnit příští rok prezidentských voleb, protože bojkotovala nedělní místní volby. Prohlásil to v neděli venezuelský prezident Nicolás Maduro. V místních volbách získali Madurovi socialisté přes devadesát procent radnic při sedmačtyřiceti procentní účasti. Tři hlavní opoziční strany volby bojkotovaly kvůli způsobu hlasování a obavám z podvodů.

„Strany, které se dnes nezúčastnily voleb a vyzvaly k jejich bojkotu, se už nebudou moci (žádných voleb) účastnit,“ prohlásil Maduro v neděli na tiskové konferenci. Podle něj tak tři hlavní opoziční strany „zmizely z politické mapy“. Vysvětlil to tím, že jde o kritérium Ústavodárného shromáždění, což je paralelní parlament vytvořený Madurovou vládou. Jeho legitimitu ale neuznává opozice, Evropská unie ani řada zemí, včetně USA.

Opoziční strany vyhlásily bojkot nedělních voleb 335 starostů letos v říjnu po volbách guvernérů, které byly podle nich zmanipulované a nesvobodné.

Vláda si kupuje hlasy a využívá ekonomické krize

Také nedělní volby označila v pondělí opozice za zmanipulované a odmítla opět způsob jejich uspořádání. Volby v zemi podle opozice nejsou svobodné mimo jiné proto, že vláda si hlasy kupuje a využívá ekonomické krize, v níž se země už několik let nachází. Opoziční deník El Nacional přinesl svědectví voličů, jimž vládní úředníci za hlas pro socialistického kandidáta slíbili potravinovou i finanční pomoc, museli se ale při volbách legitimovat zvláštním „vlasteneckým průkazem“. Ten zavedl Maduro pro rozdělování potravin, jichž je v zemi nedostatek.

O nepravostech při volbách hovořil v neděli i Luis Emilio Rondón, jediný člen národní volební komise, který není spřízněn se socialisty a který už v minulosti kritizoval nedostatky při volbách. Také Rondón označil užívání „vlasteneckého průkazu“ při volbách za ilegální, podle něj se má občan legitimovat občanským průkazem. Kritizoval také „doprovod“ voličů při samotném hlasování, což je ale povoleno jen u osob zdravotně postižených.

Národní volební komise v pondělí zveřejnila výsledky nedělních voleb po sečtení 97 procent hlasů. Podle nich vyhráli socialisté ve 300 okrscích z 335.

Volební triumf otvírá Madurovi cestu ke znovuzvolení v příštím roce, a to tím spíše, že vyloučil opozici z prezidentských voleb, poznamenala agentura AFP. „Teď se připravme na velká vítězství v roce 2018,“ prohlásil před svými přívrženci venezuelský vůdce, jehož popularita značně zeslábla vinou hospodářských potíží v zemi na pokraji úpadku. Expert Eugenio Martínez odhadl, že Maduro „co nejvíce uspíší prezidentské volby, aby se vyvaroval přeskupení sil opozice“. Výsledek nedělních voleb „strašlivě ztěžuje schopnost opozice bojovat a mobilizovat se, z čehož bude režim těžit“, usoudil analytik Luis Vicente León.

Při letošních protestech proti Madurovu režimu zemřelo 125 lidí

Ve Venezuele téměř dva roky trvá politická krize, která vypukla poté, co v prosinci 2015 vyhrála parlamentní volby opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD). Vládní socialisté po těchto volbách, ještě před ustavením nového parlamentu, jmenovali ve sporném kroku nové členy ústavního soudu. Ten od loňska blokuje práci parlamentu. Letos v létě pak ustavili socialisté vlastní parlament - Ústavodárné shromáždění, které vzešlo z kontroverzních voleb bojkotovaných opozicí.

Protesty proti režimu prezidenta Madura, jež tento rok trvaly několik měsíců, si vyžádaly na 125 obětí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...