Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuelský prezident Maduro tvrdí, že má léčivé kapky proti covidu. Experti před ním však varují

Prezident Nicolas Maduro 31. ledna během tradičního prezidentského projevu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Nicolas Maduro 31. ledna během tradičního prezidentského projevu v... | foto: ČTK/AP

Caracas Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho vláda má léčivé kapky proti covidu-19. Jsou podle něj „zázračné“ a stoprocentně „neutralizují koronavirus“. Několik expertů, které v pondělí citoval argentinský server Infobae, ale varovalo před užíváním těchto kapek a Madurův projev označilo za další populistickou manipulaci.

Podle šéfky venezuelské asociace infekčního lékařství Maríi Graciely Lópezové ke zmíněnému přípravku ani nejsou k dispozici vědecké studie. „Po získání oficiálního povolení zdravotnických úřadů této země vám představuji lék, který stoprocentně neutralizuje koronavirus, jmenuje se Carvativir a je znám jako zázračné kapky Josého Gregoria Hernándeze,“ řekl v neděli v televizním projevu Maduro. 

Zmínil venezuelského lékaře, který je v zemi mnohými uctíván za péči o chudé v době pandemie španělské chřipky. Loni papež František schválil beatifikaci Hernándeze (1864-1919) poté, co už dříve uznal za zázrak, že vyléčil dívku postřelenou do hlavy.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro.
Venezuelané demonstrují proti Madurovi.

Spojování neprověřeného přípravku s tak populární postavou označila Lópezová za „bolestnou“ manipulaci národa. „Jako vědecká obec nemáme žádné důkazy proto, abychom této přípravek mohli doporučit,“ varovala Lópezová. Připustila, že vláda loni informovala o látce nazvané DR10, kterou testuje v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2. „Je možné, že se jedná o tuto molekulu, ale nemám informaci, že by prošla byť jen první fází testování, ani se o ní nepsalo ve vědeckých časopisech,“ dodala Lópezová.

Venezuelský lékař Jaime Lorenzo také Madura kritizoval kvůli oznámení o „zázračných kapkách“ a připomněl, že Madurova vláda od loňska podává lidem zavádějící statistické údaje o výskytu nemoci covid-19 v zemi. Obzvlášť odsoudil to, že Maduro vyvolává v lidech falešná očekávání s odkazem na oblíbenou postavu venezuelské historie. „Lidé mohou uvěřit této informaci a přestanou se pak chránit proti koronaviru klasickými prostředky a epidemická situace se ještě zhorší,“ varoval Lorenzo.

Ve Venezuele, která má asi 30 milionů obyvatel, se dosud koronavirus SARS-CoV-2 podle oficiálních údajů potvrdil u 124 100 lidí, z toho 1150 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Opozice či organizace Human Rights Watch ale považují tato čísla za nedůvěryhodná, podle nich jsou reálné počty nakažených v zemi vyšší.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...