13. března 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuely se v temnotě zmocnil chaos. Výpadek elektřiny zabíjel i pacienty

Venezuela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuela. | foto: ČTK

Caracas (od zvláštního zpravodaje LN) Kopce, jež obepínají venezuelskou metropoli Caracas, jsou v noci jakoby posety „hvězdami“. Stovky tisíc příbytků, které tvoří zdejší slumy, tu noc ozařují žárovkami a pouličním osvětlením. Od čtvrtka minulého týdne ale slumy doslova spolkla temnota. Jako by tu nežily davy chudých lidí, jako by tu ani nebyly žádné kopce.

Výpadek elektřiny „vymazal“ slumy z mentální mapy Caracasu. Ulice metropole ale zachvátil chaos. Takzvaný apagon, jak se zde říká výpadku elektřiny, Caracenos – jak se říká obyvatelům Caracasu – přivedl do stavu čirého zoufalství a hluboké frustrace.

Venezuela.
Venezuelská vlajka.

„Zkazily se mi veškeré potraviny, nemám pitnou vodu a zloději mi mezitím ukradli pneumatiky, protože naše parkoviště teď nemá elektronický bezpečnostní signál,“ postěžovala si Amélia Lobradová, která žije v bohaté caracaské čtvrti Las Mercedes, jež je proslulá pětihvězdičkovými restauracemi a kluby.

V pondělí ráno Amélia musela vyhodit zkažené potraviny včetně syrových kuřecích řízků. Nebyla sama. Její ulice se toho rána změnila v zapáchající skládku. Sanitární systém města již dávno nefunguje, především výše uvedené slumy nabízejí obrázek odpadků, jež často dosahují do pasu dospělého člověka.

Las Mercedes ale nabídla i zcela jiné scény. Většina zdejších honosných restaurací musela zavřít, pár podniků, které měly k dispozici generátory, však zůstaly otevřené. A vydělávaly. Například majitel Grilu Amazonia si mohl mnout ruce. Řada bohatých Caracenos hledala místo, kde by přečkala temné noci. Před restaurací se tak každý večer vytvářely kolony aut, zatímco ulice na obou koncích zůstala ponořena v temnotě.

„Jsem rád, že pár lidem mohu dopřát alespoň trochu prostoru, kde mohou zapomenout na tuhle mizérii,“ poznamenal jeden z majitelů Grilu, který nechtěl být jmenován.

Zaplať v dolarech

Caracenos, kteří si mohou dovolit jíst v restauracích, museli v uplynulých dnech platit hotově, protože systém elektronických karet zcela zkolaboval.

Ekonomika socialistického vůdce Nicoláse Madura se tak během chvíle změnila na dolarovou. Pro mnohé je daleko snazší platit dolary než lokální hyperinflací znehodnocenou měnou. Například obyčejné boloňské špagety stojí v průměru 15 tisíc bolívarů, tedy v přepočtu zhruba 5 dolarů. Je pohodlnější platit jednou dolarovou bankovkou než třiceti, čtyřiceti bankovkami lokální měny. Navíc bolívary nejsou již léta k dostání ve velkém množství.

Nicolás Maduro tvrdí, že výpadek elektřiny je dílem sabotáží ze strany Spojených států a domácí opozice. Ve státní televizi byl Maduro zachycen s vysílačkou v ruce ve chvíli, kdy „organizoval úsilí“ přivést elektřinu zpět do venezuelských domácností a veřejných budov. Často se jednalo o záchranu životů.

Především pacienti ve veřejných nemocnicích se ocitli v nebezpečí. Někteří se totiž nemohou spoléhat na generátory. Do pondělní noci podle opozičních zdrojů zemřelo nejméně dvacet občanů včetně kojenců, jimž přestaly fungovat inkubátory.

Došlo i na rabování. Například v caracaském obvodu Baruta, kam právě patří i Las Mercedes, bylo podle tamní policie zatčeno na padesát lidí, kteří vtrhli do několika obchodů s cílem odnést si potraviny, elektroniku a nábytek.

„Nakonec ukradnou i sochu Bolívara,“ neodpustil si vtip Edgar Zambrano, viceprezident opozicí kontrolovaného Národního shromáždění. Zambrano, jenž je jedním ze dvou zástupců Juana Guaidóa, narážel na sochu osvoboditele Venezuely a dalších zemí Latinské Ameriky z područí koloniálního Španělska. Chávistas Bolívara považují za jednoho z „prvních socialistů“.

Edgar Zambrano se spolu s několika dalšími opozičními zákonodárci snažil najít útočiště kousek od Las Mercedes v hotelu, jenž nese název Eurobuilding. Zde se stejně jako Zambrano stovky dalších lidí snažily nabít si telefon a spojit se se svými rodinami, přáteli či spolupracovníky. Amélia Lobradová se tu také snažila „oživit“ svůj telefon. Rovněž využila příležitosti dojít si na záchod a oddechnout si v lobby, kde fungovala ventilace. Amélie se chystala vyjít při první příležitosti do ulic podpořit Juana Guaidóa a dát, jak řekla, najevo svůj hněv.

Juan Guaidó se uplynulou sobotu objevil na jedné z demonstrací, kde promluvil z kapoty automobilu. V davu byla cítit frustrace a rozhořčení. „Guaidó, nemáme elektřinu!“ zvolal kdosi . Vzápětí ho následoval ženský výkřik: „Ani vodu, ani plyn!“ Došlo dokonce na sborové skandování: „Invazi, invazi!“

Stejně rozzuření jsou ale stoupenci Madura a revoluce, kteří si říkají chávistas. Ti výpadek elektřiny považují za „vyhlášení války“ ze strany USA. „Tahle sabotáž nás jenom semkne,“ zvolal jeden z chávistas při rozhovoru pro státní televizi Globovision. Brzy nato signál stanice potemněl. Výpadek elektřiny postihl i tuto vládě nakloněnou televizi.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.