Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Soud poslal ruského opozičního předáka Navalného do vězení na 3,5 roku

Svět

  14:57aktualizováno  21:03
MOSKVA - Moskevský soud v úterý poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců.

Soud rozhoduje o trestu pro Navalného. Okolí je plné těžkooděnců, policie zatýká demonstranty

Jeho obhájkyně Olga Michajlovová oznámila, že se proti verdiktu odvolá. K okamžitému propuštění opozičníka vzápětí vyzvaly Spojené státy, Evropská unie, Británie, Německo či Česko. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, jde o vykonstruovaný proces.

Soudkyně Natalija Repnikovová úterní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se ještě před léčbou v Německu opakovaně vyhýbal kontrolám vyžadovaným v rámci podmíněného trestu.

Alexej Navalnyj u moskevského soudu.
Dav před soudem obklopil manželku Navalného, Yuliu Navalnayu.

Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla. Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím.

Navalnyj stanul před soudem v souvislosti s případem, ve kterém v prosinci 2014 dostal podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Vězeňská služba a prokuratura požádaly soud, aby opozičníka poslal do vězení za porušení podmínek trestu. Obhajoba argumentovala tím, že Navalnyj nemohl chodit k vyžadovaným kontrolám, protože se léčil v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok. 

Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo prezident Vladimir Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

V úterý Navalnyj prohlásil, že je souzen za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil Putinem nařízenou otravu. „Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají,“ řekl.

Krátce po vynesení rozsudku vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného Spojené státy, Německo, Británie či Česko. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je verdikt „hořkou ranou“ právnímu státu v Rusku, šéf britské diplomacie Dominic Raab označil soudní rozhodnutí za „perverzní“ s tím, že cílem verdiktu se stala „oběť otravy“. 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Spojené státy budou spolupracovat se spojenci a partnery, aby „pohnali Rusko k zodpovědnosti za to, že nedodržuje práva svých občanů“. Český ministr zahraničí Petříček označil rozsudek za motivovaný snahou umlčet opozici. „Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalného, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí,“ doplnil.

Kreml před vynesením rozsudku varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude vztahy s Ruskem podmiňovat Navalného osudem. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Putin dnešní soud nesleduje.

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5700 a víkend předtím přes 3000.

Úterní jednání soudu provázela přísná bezpečnostní opatření, policie mimo jiné uzavřela ulice v okolí soudní budovy, do které omezila přístup. Rádio Echo Moskvy vpodvečer uvedlo, že policie uzavřela Rudé náměstí sousedící s Kremlem. Během dne bezpečnostní složky zadržely už 370 stoupenců Navalného, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky.

Vizitka Alexeje Navalného

  • Bloger, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, se těší pověsti charismatického řečníka a patří mezi nejznámější odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina. Část liberální opozice ale Navalného v minulosti vyloučila ze svých řad kvůli jeho údajným nacionalistickým postojům.
  • Navalnyj byl červenci 2013 odsouzen za zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody. Navzdory rozsudku Navalnyj v září 2013 skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Evropský soud pro lidská práva při hodnocení rozsudku z roku 2013 dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý proces, a tak v listopadu 2016 ruský nejvyšší soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces, ve kterém dostal Navalnyj v únoru 2017 pět let vězení podmíněně a pokutu 500.000 rublů (asi 151.000 korun). V květnu téhož roku oblastní soud zamítl Navalného odvolání, pravomocné odsouzení mu tak podle ruských zákonů zabránilo kandidovat v prezidentských volbách 2018.
  • V prosinci 2014 dostal za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher 3,5letý podmíněný trest, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu". Dnes ho kvůli této kauze moskevský soud poslal do vězení, když dřívější podmíněný trest změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky.
  • Navalnyj skončil několikrát kratší dobu ve vězení i v domácím vězení kvůli organizování nepovolených demonstrací, což řešil i Evropský soud pro lidská práva, který rozhodl o odškodnění pro Navalného. Loni v březnu ruské úřady Navalnému zablokovaly účty na žádost vyšetřovatele, který se zabývá podezřením z praní špinavých peněz v jeho fondu.
  • Po kolapsu Navalného loni 20. srpna v letadle, jímž se vracel z Tomsku do Moskvy, byl opozičník nejprve ošetřován v Omsku, kde stroj nouzově přistál. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny ho stále v bezvědomí přepravili do Berlína s příznaky otravy. Němečtí lékaři našli v jeho těle stopy otravy, které podle německé vlády způsobila nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Navalnyj byl 7. září probuzen z umělého kómatu a ještě během září ho propustili z nemocnice; později řekl, že považuje za strůjce své otravy Vladimira Putina. Kreml to několikrát popřel. V říjnu potvrdila přítomnost látky typu novičok v těle Navalného i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), na kterou se obrátilo Německo. Rusko tvrdí, že jeho testy stopy jedu neodhalily. Evropská unie uvalila kvůli otravě Navalného na Rusko sankce, Moskva následně zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.
  • Navalnyj se 17. ledna vrátil do Moskvy, kde byl ještě na letišti zatčen. Jeho zadržení odsoudili politici ze zemí EU. Podle ruské vězeňské služby byl zatčen kvůli tomu, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. Poté Navalného soud poslal na 30 dní do vazby a dnes změnil jeho podmíněný trest na nepodmíněný.
  • Navalnyj se narodil 4. června 1976, vystudoval práva na moskevské Univerzitě přátelství národů a později finančnictví na akademii při ruské vládě. Má za sebou také půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Ke své prezentaci hojně využívá sociální sítě.
  • Navalnyj bývá občas kritizován za svou nacionalistickou minulost, například spoluzaložil hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované údajné kriminalitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.
  • Podle serveru gazeta.ru se Navalnyj v počátcích podílel na organizování nacionalistických "ruských pochodů", které se začaly konat u příležitosti Dne národní jednoty. K tradičnímu repertoáru pochodů patří hesla proti přistěhovalcům, násilí a občas i hajlování. Navalnyj se kontroverzních pochodů v minulosti pravidelně účastnil. V roce 2014 v rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že ruská anexe Krymu sice je porušením mezinárodního práva, ale "realita je taková, že Krym je součástí Ruska". Za nacionalistu Navalného nedávno označil i český prezident Miloš Zeman.
  • Po vyloučení z řad liberální opozice se Navalnyj zaměřil na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, jako je plynárenský obr Gazprom, ropná společnost Rosněfť nebo vlivná banka VTB, aby se jako menšinový akcionář i v soudních bitvách domohl přístupu k informacím o hospodaření. Následně na blogu odhaloval nepravosti, zpronevěru a korupci.
Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč