"Když vidím, s jakou lehkostí lžete, bojím se sám sebe zeptat, v čem všem ještě vodíte lidi za nos?" citoval časopis The New Yorker dopis hollywoodského scenáristy a režiséra Paula Haggise mluvčímu scientologické církve Tommymu Davisovi. Článek, který začíná příběhem Haggise, jenž se před nedávnem rozhodl od scientologů odejít, vzbudil za mořem velký poprask. Jeho autor v něm totiž mimo jiné zpochybňuje jeden z pilířů jejich dogmatu, a sice tak zvanou dianetiku, díky níž se zázračně uzdravil zakladatel církve Ron Hubbard.
ScientologovéScientologickou církev založil v roce 1954 Ron Hubbard. Scientologové jsou dnes takřka po celém světě a provozují nejrůznější byznys a nadace, což jim podle odhadů společně s členskými příspěvky ročně vynáší až půl miliardy dolarů. Mezi řadové členy patří takoví prominenti, jako jsou hollywoodští herci Tom Cruise nebo John Travolta. |
Scientologové jsou dnes takřka po celém světě a provozují nejrůznější byznys a nadace, což jim podle odhadů společně s příspěvky ročně vynáší až půl miliardy dolarů. Mezi řadové členy patří takoví prominenti, jako jsou hollywoodští herci Tom Cruise nebo John Travolta. Na článek zveřejněný v časopisu The New Yorker zareagovali televizním spotem a odmítavým prohlášením otištěným na webových stránkách všech svých regionálních zastoupení včetně českého. Popírají v něm hlavně autorovo tvrzení, že je církev předmětem vyšetřování federální policie FBI.
Nejzajímavější věc, kterou se týdeníku povedlo zjistit, ale souvisí s příběhem zakladatele církve Rona Hubbarda. Ten za druhé světové války sloužil u námořnictva a jednoho dne utrpěl zranění, která jej upoutala "osleplého a zchromlého" na lůžko. "Měl jsem poškozené nervy v očích a zraněnou kyčel a záda. Přede mnou byla mizerná budoucnost. Opustila mě rodina a přátelé, byl ze mě beznadějný mrzák," napsal Hubbard později ve svých pamětech.
Jak tak ležel ve vojenské nemocnici v kalifornském Oaklandu, začal prý pracovat sám na tom, aby se zase uzdravil. "Nebyl nikdo, kdo by mi pomohl," dodal s tím, že to nakonec dokázal dík originální metodě, která je dnes nedílnou součástí scientologické víry. Problém je v tom, že k popisovaným událostem nejspíš nikdy nedošlo. Dostupné archivní záznamy týkající se služby Rona Hubbarda v armádě sice čítají na 900 stran, o zranění z bitvy v nich ale není ani slovo. Tedy v těch oficiálních. Existují totiž i jiné složky, které mají k dispozici scientologové, a ty zranění zmiňují. "Náš expert na vojenské archivy nám řekl, že nespatřuje jediný důvod pochybovat o pravosti těchto dokumentů," vzkázali k tomu scientologové.
Možných vysvětlení nabídli víc. A není divu, v sázce je totiž samotná existence církve. Sám mluvčí Tommy Davis týdeníku při debatě o Hubbardovi přiznal následující: "Jestli je pravda, že Hubbard nebyl zraněn, pak se ani nemohl zázračně vyléčit pomocí dianetiky, protože žádná zranění neměl, a proto by celá dianetika stála na lži, jakož i celá scientologie..."
Když The New Yorker naznačil, že je dokument ve vlastnictví scientologů podvrh - alespoň podle Erika Voelze, který spravoval tři desítky let archiv v St. Louis, kde jsou uloženy i Hubbardovy spisy - vyrukovali scientologové s dalšími dvěma vysvětleními. Podle prvního spadal Hubbard mezi vojáky, na které se vztahoval jistý stupeň utajení, a u takových bylo zvykem vést dvě složky - jednu pravou a jednu úmyslně zkreslovanou.
Druhé vysvětlení dokazuje Hubardovo zranění tím, že byl za něj vyznamenán. V dokumentu, který scientologové zaslali redakci, se praví, že obdržel Purpurové srdce. Scientologové pak připojili i fotografií vyznamenání. Mluvčí armádního Řádu purpurového srdce John E. Bircher to nicméně zpochybnil s tím, že se za dvojí zranění v akci, která Hubbardovi přisuzují scientologové, uděluje jiný typ Purpurového srdce. Další faux pas je to, že na fotografii všech Hubbardových medailí jsou i vyznamenání, která se v té době, to jest na konci druhé světové války, ještě neudělovala.
Zdá se zkrátka, že se scientologická církev začala zamotávat do sítě vlastních lží, což dokazují i slova už zmiňovaného režiséra Paula Haggise, který mluvčímu scientologů vyčítal, s jakou lehkostí v rozhovoru v televizi zapřel kontroverzní praxi zvanou "odpojení". Ve stručnosti jde o to, že je člověk, který se rozhodne vystoupit z církve, de facto izolován. Pokud jsou v církvi další členové jeho rodiny, musejí s ním přerušit veškeré styky. "Všichni víme, že se to praktikuje," napsal Haggis mluvčímu církve. "A pro příklad nemusím chodit daleko. Před pár lety mně a mé ženě církev uložila, abychom se přestali stýkat s manželčinými rodiči..."