Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věří opice v boha? Šimpanzi mají náboženství a svatyně, spekulují vědci

Svět

  6:30
BERLÍN/PRAHA - Tým badatelů pod vedením výzkumnice z berlínské Humboldtovy univerzity přišel s pozoruhodným objevem dosud neznámého chování šimpanzů. V odvážné hypotéze naznačuje, že vykazují jisté duchovní rituály a budují si posvátná místa.

Kamenné rituály šimpanzů. foto: Nature // Koláž Šimon / LN

Vypadá to jako podivný druh zábavy, jímž si šimpanzi krátí chvíli ve svém přirozeném prostředí. Takový, který však dosud vědci u těchto lidoopů dosud nikdy nezaznamenali.

Mladý samec přichází ke stromu a nejprve se bázlivě rozhlíží. Pak však s mohutným rykem hodí kamenem velkým jako jeho hlava o kmen a utíká pryč. Jindy zase samice s mládětem na zádech přichází ke stejnému stromu a berouc menší kus kamene, činí totéž.

To, co by se však mohlo zdát jen zábavou nebo značením teritoria, by podle badatelského týmu pod vedením výzkumnice z berlínské Humboldtovy univerzity Laury Kehoeové mohlo být i něčím víc.

‚Nikdy jsem nic podobného neviděla‘

„Možná jsme objevili první důkaz toho, že si šimpanzi vytvářejí jakési svatyně, že si označují posvátné stromy,“ naznačuje Kehoeová odvážnou hypotézu.

Dosud neznámé chování šimpanzů v jejich přirozeném prostředí se badatelům podařilo natočit na kamery v několika desítkách případů ve čtveřici zemí západní Afriky v rozmezí několika let.

„Nikdy jsem nic podobného neviděla. Úplně mě z toho mrazí,“ nechala se slyšet původem irská badatelka pro britský list The Daily Telegraph.

V článku, který ve spolupráci s kolegy publikovala v odborném časopise Scientific Reports, internetové verzi prestižního magazínu Nature, poukazuje na podobnost tohoto chování s lidským.

„Původní obyvatelé západní Afriky hromadí kameny u posvátných stromů a takové chování je běžně možné pozorovat po celém světě. Je to přitom až děsivě podobné tomu, co jsme tu objevili,“ rozváděla vše poté Kehoeová pro web Scientific American.

Jisté je podle ní jedno – lidoopi se nesnaží použít kameny jako nástroje ani zbraně. Vybírají si také jen určité stromy, na které kameny vrhají, případně je házejí do jejich dutin nebo jimi tlučou o kmeny. Byť toto chování vykazují převážně mladí samci, to, že kamery při něm zachytily i samice, naznačuje, že se nemusí jednat jen o projev dominance, ale mohlo by jít o jisté duchovní rituály.

Pokud by se tato smělá hypotéza potvrdila, šlo by zcela jistě o přelomový objev. V každém případě však toto zjištění o dosud neznámém chování šimpanzů budí mimořádně živou diskuzi v řadách odborníků i laiků.

Šimpanzi bonobo na snímku. Lidoopi patří k Einsteinům zvířecí říše a podobné...

Šimpanzi bonobo.

Rozverné selfie opičáka i sebevražda delfína

Otázka, zdali jsou některá mimořádně inteligentní zvířata jako právě šimpanzi – naši nejbližší příbuzní z živočišné říše – schopná obdobné myšlenkové aktivity, víří společenskou diskusi již dlouhou dobu. Veřejnost už v 60. letech šokoval případ samice delfína držené v zajetí pro účinkování v populární televizní show, která spáchala sebevraždu, když vědomě přestala dýchat. Každý nádech je totiž u těchto vodních savců zcela vědomý.

V drtivé většině zemí světa mají dnes zvířata stále stejný status jako věci. Navzdory kritice jejich ochránců jsou tak stále poměrně často zvláště primáti využíváni k laboratorním pokusům. Španělsko se nicméně v roce 2008 rozhodlo pro značně progresivní krok, když šimpanzům přiznalo stejnou právní ochranu jako lidem. Podobně se pak ochránci také v USA před rokem poprvé domohli u soudu záštity dvěma těmto lidoopům z laboratoří.

Nepochodili však již se snahou o to, aby si primáti ve Spojených státech mohli také nárokovat práva autorská. Poněkud bizarní a úsměvný případ hnali aktivisté před soud poté, co se nebývalé popularity dostalo snímku makaka z indonéského ostrova Sulawesi.

V roce 2011 si tou dobou nepříliš známý fotograf David Slater při výletu za těmito opicemi na chvíli odložil fotoaparát. V nestřežené chvíli mu ho ale jeden ze samců sebral a začal si s ním hrát. Podařilo se mu při tom náhodou zmáčknout spoušť a pořídit vlastní autoportrét. Snímek se pak objevil na obálce Slaterovy knihy.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!