21. listopadu 2011 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Věří v džihád, plánoval atentáty. Zatkli ho

José Pimentel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy José Pimentel | foto: ČTK

NEW YORK Newyorská policie zatkla 27letého muže, jenž byl obviněn z plánování teroristických útoků na různé cíle včetně služeben policie a poštovních úřadů. Oznámil to newyorský starosta Michael Bloomberg, podle něhož jde o sympatizanta teroristické sítě Al Kajda.

Podezřelý muž žijící na Manhattanu v centrálním New Yorku byl podle agentury Reuters obviněn ze tří skutků souvisejících s terorismem.

O případu informoval v neděli večer Bloomberg na společné tiskové konferenci se šéfem tamní policie a manhattanským prokurátorem. Podle starosty byl muž jménem Jose Pimentel zatčen v sobotu a byl obviněn z několika trestných činů, mimo jiné i z držení výbušniny, kterou prý chtěl použít proti jiným osobám a majetku za účelem terorizování veřejnosti.

Před soudem obhájce Pimentela, známého také pod přezdívkou Muhammad Yusuf, obvinění popřel. Američan původem z Dominikánské republiky přesto z rozhodnutí soudu musí zůstat ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Pokud bude později shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Pimentel, který o své víře v islámskou svatou válku džihád psal i na internetu, se údajně inspiroval činností Al Kajdy, ale jednal sám. Podle policie chtěl mimo jiné sestrojit potrubní bombu podle návodu z časopisu, který vydává Al Kajda na Arabském poloostrově. Podle Reuters připustil, že "podnikal aktivní kroky k sestrojení potrubní bomby, k jejímuž dokončení mu prý "zbývala jedna hodina".

Cílem atentátu údajně měli být mimo jiné američtí vojáci, kteří se vrátili z Iráku a Afghánistánu. Policejní komisař Raymond Kelly řekl, že dalšími cíli byli policisté a poštovní úřady. Podezřelý, kterého Kelly označil za "osamělého vlka", byl sledován od května 2009.

New York je považován za jeden z hlavních cílů radikálů z Al Kajdy od teroristických útoků z 11. září 2001. Úřady od té doby zaznamenaly nejméně 14 neúspěšných pokusů o atentáty, z nichž nejblíže měl k uskutečnění pokus Američana pákistánského původu Faisala Shahzada z května 2010. Tehdy Shahzad, později odsouzený na doživotí, umístil podomácku vyrobenou bombu do automobilu, který zaparkoval na rušném Times Square v srdci New Yorku. Bomba však selhala.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz