12. srpna 2018 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Věrný manžel, milující syn a skvělý přítel,‘ popisují příbuzní muže, který havaroval s uneseným letadlem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Richard Russella jeho blízcí popisují jako milého muže, kterého měli všichni... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Russella jeho blízcí popisují jako milého muže, kterého měli všichni... | foto: Reuters

Seattle (USA) „Jsme strašně smutní a hrozně nás to bolí,“ říkají příbuzní Richarda Russella, který v pátek ukradl dopravní letoun a následně s ním o několik desítek kilometrů dál havaroval. Muž měl plné letištní pověření k pohybu kolem letadel. S odvoláním na oznámení úřadů o tom v neděli informoval zpravodajský server BBC News.

„Je to pro nás absolutní šok,“ uvedla rodina v prohlášení v sobotu v noci. „Jsme absolutně zničení touto událostí. Ježíš je teď jediný, který drží naší rodinu pohromadě.“ Zároveň také příbuzní dodali, že měl Russell pravdu, když při rozhovoru s dispečerem během svého hodinového letu tvrdil, že „má spoustu lidí, co ho mají rádi, a že neměl v úmyslu nikomu ublížit,“ píše server CNN.

Devětadvacetiletý muž pracoval pro společnost Horizon Air tři roky jako pracovník pozemního provozu. Incident se stal v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ). Armáda za letadlem vyslala stíhačky, stroj se ale po 90 minutách letu zřítil na ostrov Keton, na kterém žije asi 20 lidí. Muž, kterého americká média identifikovala jako Richarda Russella, havárii nepřežil.

Nikdo jiný na palubě nebyl. Podle policie se jednalo o sebevraždu, motiv činu ale zůstává nejasný. Russell při nástupu do práce na letišti úspěšně získal bezpečnostní prověrku a směl se tak pohybovat na zabezpečených místech kolem všech letadel, uvedly úřady. 

Pověření měl k navádění a tahání letadel po letištní ploše. Média dříve uvedla, že pracoval jako letištní mechanik. Police nyní prověřuje, jak se Russellovi podařilo zmocnit se letounu na jednom z nejvytíženějších letištích v USA. Odpověď na tuto otázku by totiž podle listu The Seattle Times měla posílit bezpečnostní opatření na letišti nejen v Seattlu, ale i po celé zemi.

Úřady mimo jiné prošetřují bezpečnostní postupy při kontrole zaměstnanců, kteří mají přístup k letadlům a na runwaye. Nejasné je kromě motivu činu i to, jak se muži podařilo s letounem Q-400 vzlétnout a pilotovat ho. Podle aerolinek totiž neměl pilotní průkaz.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse