Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verze o krádeži miliard budí nedůvěru

Svět

  15:20
PAŘÍŽ - Odborníci ve francouzských médiích, institucích a také politici příliš nevěří verzi banky Société Générale, která se stala obětí rozsáhlé zpronevěry. Pochybnost podle mnohých vzbuzuje to, že by jediný člověk tak snadno obcházel všechny kontrolní mechanismy. Bance měl její zaměstnanec ukrást 4,9 miliard eur.

Bouton. foto: ČTK

K pochybovačným hlasům odborníků a tisku se dnes připojil i předseda vlády François Fillon, který si od ministryně financí a hospodářství Christine Lagardeové vyžádal do týdne zprávu, co se v bance stalo.

Fillon řekl, že je těžké pochopit, jak mohl jeden jediný člověk za poměrně krátkou dobu způsobit solidnímu finančnímu ústavu takovou ztrátu. Podle něj je nutné vysvětlit, jak se to stalo, aby bylo možno přijmout opatření umožňující vyhnout se tomu v budoucnosti. I poradce prezidenta Nicolase Sarkozyho Raymond Soubie dnes v televizi LCI řekl, že celá záležitost je "udivující". Ohledně verze banky ale dodal, že "když to říká, proč tomu nevěřit".

Většina dnešních francouzských celostátních deníků poukazovala hlavně na zjevnou nedostatečnost kontrolních mechanismů v bance a uváděla, že by to mohlo poškodit věrohodnost celého bankovního systému. Libération ale vyslovil politování nad tím, že "byl označen viník, ale ne ti, kdo jsou odpovědni".

Politická hra?
Regionální Nice-Matin šel dál a vznesl otázku, zda se banka nesnaží tímto způsobem zakrýt ztrátové operace na znejistělých finančních trzích. Podobně LúAlsace: "Nenašla si banka pohodlného obětního beránka, aby zamaskovala část svých ztrát z rizikových amerických úvěrů?" Ekonomové citovaní ve sdělovacích prostředcích jsou také skeptičtí. "Zdá se mi, že ten člověk je v nynější době finanční krize dokonalý obětní beránek.

Těžko věřit, že mohl zhruba rok obcházet všechny kontrolní mechanismy, i kdyby to byl počítačový virtuóz," řekl v listu Le Parisien prezident společnost Montségur Finance Alain Crouzat. Podobně se vyslovil Elie Cohen z Národního střediska vědeckého výzkumu (CNRS), podle něhož je verze banky trochu přitažená za vlasy.

Marc Touati z Global Equities řekl agentuře AFP, že "buď to, co říká banka, je pravda, a pak je to problém kontroly rizik a hrozba diskreditace Société Générale. Nebo nevíme všecko. Opoziční Socialistická strana v reakci na skandál žádala posílení kontrolních mechanismů, komunisté dnes Société Génerale obvinili, že si "vymyslila svého Dreyfuse"; v narážce na neprávem obviněného a pak rehabilitovaného francouzského důstojníka před víc než sto lety.

Obchodník Jérôme Kerviel, který podle banky svým podvodným jednáním ztrátu zavinil, mezitím zůstává v Paříži a je k dispozici justici. Záležitost vyšetřuje pařížská prokuratura, která údajně zachovává ohledně případné trestní odpovědnosti velkou opatrnost. Zatím prý "nelze říct, co za touto aférou je".

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat